Gündem Haberleri

  Ödül gecesinde ırkçı şaka şoku

  DHA
  16.01.2012 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen yılın en iyi şarkısı ödül töreninde yaşanan ırkçı şaka skandalı, izleyicilerin tepkisiyle karşılaştı. Yılın en iyi şarkısı ödülünü alan 'Plumbo' grubu, ödülü kendilerine takdim eden geçen yılın birincisine ırkçı şaka yapınca ortam gerildi.

  Sahneye çağrılan grup ödülünü geçen yılın birincisi Madcon grubu üyeleri Tshawe Baqwa og Yosef Wolde-Mariam'ın elinden aldı. Ancak birinci gelen Plumbo grubunun solisti Lars Erik Blokkhus, teşekkür konuşmasında geçen yılın birincilerine bakarak "Sizi gördüğümde içimden şarkıma 'bok adamlar' diye yeni isim vermek geliyor" deyince salonda buz gibi bir hava esti.

   

  Tshawe Baqwa ve Yosef Wolde-Mariam şaşkın şaşkın seyircilere bakarken, seyirciler kötü şaka yapan yılın birincisi gruba “yuh” gibi seslerle protestoda bulundular.

   

  HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE SİYAHİ ŞARKICIYA KÜFRETTİ / WEB TV

   

  Tshawe Baqwa, ödül töreninde sonra yaptığı açıklamada "çök kötü ve aşağılayıcı bir şakaydı. Elimdeki içkiyi suratına atmak istedim ama kendimi zor tuttum. Yapılan şaka hiç hoş değildi" dedi.

   

  Ancak popüler Kaizers Okestrasının gitaristi Terje Vinterstø, törenden sonra, elindeki şampanya bardağının içindeki birayı kameralar önünde ırkçı şaka yaptığı için özür dilemeye çalışan Lars Erik Blokkhus'un kafasına döktü.

   

  BASIN SERT TEPKİ GÖSTERDİ

  Sahnede kırdığı pot iki hafta sonra Norveç melodi grandprix yarışmasına katılacak olan Plumbo grubuna pahalıya mal oldu.

   

  Tüm Norveç medyası olayı manşetlere taşıyarak grubun ırkçı davranışına geniş yer ayırdı ve sert dille eleştirdi. Norveç Radyo Televizyon kanalı NRK'nin program direktörü Stian Malme, ırkçı grupla bir toplantı yaparak, neden ödül törenine leke sürdüklerinin hesabının sorulacağını söyledi.

   

  Lars Erik Blokkhus, yaptığı şakanın kötü niyetle olmadığını ancak aptalca bir şaka olduğunu belirterek, üzüntüsünden uyku uyuyamadığını söyledi. Lars Erik Blokkhus "Çok kötü zamanda, yersiz ve kötü bir şaka yaptım çok üzüntülüyüm herkesten özür diliyorum" dedi. Irkçı olduğu anlaşılan Anders Behrein Breivik'ın katliamının ardından ırkçılık konusunda hassaslaşan Norveçliler yapılan şakaya çok büyük tepki gösterdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı