Gündem Haberleri

  ODTÜ'de polis müdahalesi

  Ender BAYKUŞ/Rıza ÖZEL-ANKARA
  06.09.2013 - 09:09 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ-100. Yıl-Çiğdem Mahallesi bölgesinden geçirmek istediği otoyol projesine karşı başlayan eylemlere polis bu sabah saatlerinde müdahale etti. 6'sı öğrenci 14 kişi gözaltına alındı. Ağaçların sökülmesine tepki gösteren CHP'li vekiller iş makinelerinin önünde nöbete başladı ve vekillerin gelmesiyle çalışma durduruldu.

  TOMA’lar eşliğinde sabah saat 06.30 sularında öğrencilerin çadır kurduğu alana gelen çevik kuvvet polisleri gözaltı araçları ile yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra ayrıldı. Polisler, 07.00'da bu defa yığınak yapmış halde alana geldi. TOMA’lar, akrepler, gözaltı araçları ve çevik kuvvet polislerinin yanlarında getirdikleri yıkım ekipleri daha önce tellerle çevrilmiş alanda yıkım çalışmalarına başladı.

  ODTÜ'DE POLİS MÜDAHALESİ / FOTO GALERİ

  15 kişilik eylemci grup yıkım alanına girerek çalışmaları engellemek istedi. Üniversiteliler kol kola girerek zincir oluştururken, sloganlarla da yol projesini, ağaçların kesimini protesto etti. Polis, direnen gruba müdahale ederek 14 kişiyi gözaltına aldı.
  Yıkım ekiplerinin çalışması halen devam ederken, polis çevrede sıkı güvenlik önlemleri aldı.

  CHP'Lİ VEKİLLER ÇALIŞMAYI DURDURDU - FOTO GALERİ

  ODTÜ kapısı yakınında yol çalışması nedeniyle ağaçların sökülmesine tepki gösteren vatandaşlara CHP'li vekillerde destek çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını açıklayan Aylin Nazlıaka'nın da arasında bulunduğu vekillerin gelmesi ile yol çalışmaları durdu. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, iş makinelerinin önüne geçerek çalışmalara izin vermedi.

  İlhan Cihaner, Ali Demirçalı, Candan Yücerer de inşaat yöneticileri ile tartıştı. Sökülen bir elma ağacından dökülen elmaları ikram edip yiyen Nazlıaka, "Bunlara nasıl kıyarlar. Dökülen köklü bir ağaç başka bir toprakta tutar mı?" sözleriyle isyan etti. CHPli vekiller burada iş makineleri önünde nöbet tutacaklarını açıkladı.

  ODTÜde polis müdahalesi

  BDP'Lİ SIRRI SÜREYYA ÖNDER DE GEZİ PARKI'NDA İŞ MAKİNELERİNİ DURDURMUŞTU

  ODTÜde polis müdahalesi

  BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: AĞAÇ KESME DİYE BİRŞEY YOK

  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise ODTÜ alanında çalışma yaptıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi:

  “Sabah saatlerinde çalışma yapılan ekiplerimize çadır kuran eylemciler taşlarla saldırmışlar. Bunun üzerine Emniyet’e bilgi verildi. Şu anda ODTÜ arazisi içerisinde herhangi bir çalışmamız yok. Kendi yol güzergahımız üzerinde çalışıyoruz. Orada ağaç kesme diye bir şey yok. Ağaç nakil makinalarıyla başka yere dikiyoruz. Bazı gruplar işi provoke edip ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı