Gündem Haberleri

  ODTÜ’ye ‘türban’ soruşturması

  ANKARA
  07.09.2013 - 01:37 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ODTÜ’de türbanlı öğrencilere sözlü saldırıya ilişkin, üniversitelerde bu tür olayların yaşanmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

  Çetinsaya yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Başörtüsü taktığı için baskı gören öğrencilerin olduğu bir utanç tablosunu Türkiye bir daha yaşamayacak. Yaşanan olay öğrenciler arasında bir çatışma ya da gerginlik olarak nitelenemez, yapılan doğrudan bir taciz ve öğrenim hakkına saldırı anlamına geliyor. ODTÜ yönetiminin bu konuda derhal soruşturma açmasını bekliyoruz. Türkiye yeniden öğrenci olayları ile istikrarsızlaştıralamayacak. Artık eski Türkiye’de yaşanmadığının herkes tarafından bilinmesi gerekiyor.”

  ODTÜ’den dün yapılan yazılı açıklamada ise öğrencilerin kılık- kıyafetleri nedeniyle üniversitede sorun yaşamaları veya eğitim- öğretim haklarının herhangi bir şekilde kısıtlanmasının söz konusu olmadığı ifade edildi. Bu yıl ODTÜ’ye yerleştirilen yaklaşık 3 bin 600 yeni öğrencinin de 4- 5 Eylül’de “hiçbir sorun yaşamadan” kayıtlarını yaptırdıkları belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Kayıtların ikinci günü yaşanan ve medyaya ‘kayıt yaptırmak isteyen başörtülü öğrenciye müdahale’ olarak yansıyan olay, kayıtların yapıldığı binanın dışında bekleyen kişiler arasında yaşanmıştır. Konu, üniversitemizce ayrıntılı olarak incelenmektedir.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı