Gündem Haberleri

  ODTÜ Rektörü Akbulut: Sevmediğiniz bölümü yazmayın

  Hürriyet Haber
  25.07.2001 - 11:42 | Son Güncelleme:

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, adaylara sevmedikleri bölümleri yazmamalarını önerdi.

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, tercih işlemleriyle uğraşan üniversite adaylarına bazı öneri ve uyarılarda bulundu. 

  Üniversite adaylarına, tercihlerini yaparken sevmedikleri bir bölümü yazmamaları önerisinde bulunan Prof. Dr. Akbulut, bazı dershanelerin ''kendi başarısını ön plana çıkarmak için'' adayları ve velileri yanlış yönlendirdiklerini söyledi. Üniversite adaylarına, okumak istedikleri bölümler hakkında bilgi vermek, iş imkanlarını anlatmak, karşılaşacakları sorunlar konusunda bilgilendirmekve tercihleriyle ilgili sorularını yanıtlamak amacıyla 6-8 Ağustos günlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde fuar düzenleneceğini kaydeden Prof. Dr. Akbulut, adaylara, bölümlerin öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerince yardımcı olunacağını ifade etti. 

  Adayların bu danışmanlık hizmetinden ücretsiz yararlanabileceklerini kaydeden Prof. Dr. Akbulut, ''Adaylar, tüm yaşamlarını etkileyecek mesleği seçecekler. Çok kritik bir karar aşamasındalar. Biz de bu önemli karar aşamasında onların en doğru seçimi yapmalarını istiyoruz'' diye konuştu. 

  ÖNERİLER VE UYARILAR

  Tercih yapacak adayların çok dikkatli olmaları gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Akbulut'un, önerileri ve uyarıları şöyle: 

    Tercihlerinizi yaparken, puanım ziyan olmasın diye sevmediğiniz bir bölümü yazmayın. Mutlaka sevdiğiniz bir bölümü yazın. Çünkü puanı yüksek olup sevmediği bir bölüme giren ancak sonra bölümden kurtulmak için uğraşan öğrencilerle karşılaşıyoruz. 

    Bazı dershaneler, adayları ve velileri yanlış yönlendiriyor. Kendi dershanesine gelen bir öğrenci ne kadar yüksek puanlı bir yere girerse bunu kendi başarısı olarak görüyor. Adayları düşünmüyorlar.

    Şimdiki sisteme göre adaylar daha şanslılar çünkü puanlarını bilerek tercihte bulunuyorlar. Seçeceğiniz bölümle ilgili taban puanlarını iyi inceleyin.

    Seçeceğiniz meslek konusunda mutlaka bilgi edinin. O bölümlerde okuyan öğrencilerden, ders veren öğretim üyelerinden ve o bölümlerin mezunlarından bilgi almaya çalışın. Çünkü çok cazip görünen bazı bölümler aldatıcı olabiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı