Gündem Haberleri

  Ödleğin tekiymiş

  Hürriyet Haber
  26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Roma'dan kaçmak zorunda kalan bölücübaşı Apo, korkudan burnunu gösteremiyor. Bebek katili örgütün sözcüsü, Apo'nun Rusya'dan transit geçerek bir üçüncü ülkeye gittiğini, güvenlik nedeniyle yerini açıklamadığını bildirdi.

  PKK'nın siyasi kanadı ERNK'nin Rusya Temsilcisi Mahir Welat, Moskova'daki Ulusal Basın Enstitüsü'nde yaptığı basın toplantısında bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın İtalya'dan ayrıldıktan sonra Rusya Federasyonu'ndan üçüncü bir ülkeye gittiğini, güvenliği nedeniyle yerini açıklayamayacağını söyledi. Türkiye'nin kararlı tutumu nedeniyle ortaya çıkmaktan çekinen Öcalan, tehditlerini yine sürdürdü.

  PKK sözcüsü Welat, bebek katili Öcalan'ın Rusya'dan transit olarak üçüncü bir ülkeye gittiğini öne sürerken, ERNK sözcülerinden Hejar Kurtasker, Med TV'nin sorularını yanıtladı. Kurtasker, Türkiye'nin ABD ve İsrail desteğiyle birlikte Öcalan için başlattığı kampanyanın baskısını yoğun olarak hissettiklerini itiraf ederken, Rusya'nın Türkiye ile birlikte üç ülkenin oluşturduğu ittifaktan kaygı duyduğunu, Ermenistan'a S-300 füzeleri yerleştirmesinin karşı blok oluşturma yolundaki çabaların bir parçası olduğunu iddia etti.

  YİNE TEHDİT

  Roma'da tutuklanabileceğini gözönüne alarak İtalya'dan kaçan ve aradan 10 gün geçmesine rağmen bu yana ortaya çıkamayan bölücübaşı Abdullah Öcalan, Londra'da Arapça yayınlanan El Vasat gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile diyaloğa hazır olduğunu, ancak Kürt sorununun siyasi yolla çözülmemesi halinde büyük bir saldırı kampanyası başlatacağı tehdidinde bulundu. Apo'nun İtalya'da bulunduğu sırada yapıldığı belirtilen El Vasat'taki röportajda HAMAS usulü ‘intihar saldrılarının’ yaygınlaşmaması için çaba harcadığını öne süren bölücübaşı, politik çözüm bulunmadığı takdirde büyük bir kaos yaşanacağı savundu.

  SÖZDE PARLAMENTO

  Bu arada, PKK güdümündeki sözde Sürgünde Kürt Parlamentosu'nun İspanya'nın Bask bölgesinde toplanması için yapılan başvuruya bir ay sonra yanıt verileceği bildirildi. Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Gün Gür, ‘‘Konuyu geçen hafta ele alan Parlamento, üzerinde biraz daha araştırma yapılması gereği duydu ve konunun 3-4 hafta sonra tekrar ele alınmasını kararlaştırdı’’ dedi.

  Toplantının yapılması istenen Bask bölgesinin Vitoria kentinde parlamento yetkilileriyle temaslarda bulunarak Türkiye'nin görüşlerini anlattığını belirten Büyükelçi Gür, ‘‘Ümit ederim ki, görüşlerimiz gözardı edilmeyecektir’’ dedi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı