Gündem Haberleri

  Ödeme yoksa avukat da yok

  Hürriyet Haber
  01.08.2006 - 13:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye Barolar Birliği, devletin avukatlara olan borcunu ödememesi üzerine yeni Ceza Muhakemesi Yasası ile gündeme gelen ücretsiz avukatlık uygulamasını bugünden itibaren durdurdu.

  Avukat tutacak durumda olmayanlara baro tarafından verilen avukat uygulaması, para sorunu yüzünden aksadı. Yasa yürürlüğe girdiğinden bu yana yaklaşık 17 bin avukat verdiği hizmetin karşılığını devletten alamadı.
   
  Barolar bu gelişme üzerine harekete geçti. Nisan 2006'da ilk uyarı yapıldı ve 9 Mayıs'tan itibaren avukat görevlendirilmeyeceği açıklandı.
   
  Eylem uygulamaya geçeceği sırada devlet 20 milyon YTL ödedi. Fakat bu 67 milyon YTL'lik alacağı karşılamadı. Barolar bunun üzerine uyarılarına devam etti ama sonuç alamadı.
   
  Son olarak Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu ve 55 baro başkanı yeniden bir araya geldi ve 1 Ağustos'tan itibaren ücretsiz avukat görevlendirmesinin son bulacağını açıkladı.
   
  Barolar ücretlerini alamayan avukatların mağduriyetinin önemine işaret ederken, asıl sorunun düzenleme olduğu görüşünde. Barolara göre kalan borç ödense bile, yeni bir düzenleme yapılmadan sorun çözülemez. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de baroların bu görüşünü paylaşıyor.
   
  Çözüm için taraflar hemfikir ama para ödenmediği ve yasal düzenleme yapılmadığı için barolar parası olmayana avukat tahsis etmeyecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı