Gündem Haberleri

  Oda yoktu bahçede can verdi

  Bayram KAPLAN / DHA
  25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şırnak’ın İdil ilçesinde bulaşıcı menenjit hastalığına yakalanan 2 yaşındaki Muhammet Erşek, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne alınmayınca, ambulansta öldü.

  5 çocuk babası Abdulselam Erşek’in oğlu Muhammet, önceki sabah fenalaştı. Muhammet’e, İdil Devlet Hastanesi’nde bulaşıcı menenjit teşhisi konuldu. Hastalık son safhada olduğu için minik Muhammet, acil servise alındı. Burada görevli Dr. İhsan Güler, Şırnak 112 Acil Servis Komuta Merkezi’nden, tam teşekküllü bir merkeze naklil istedi. Ancak yanıt gelmeyince, Dr. Güler, saat 18.30’da, Muhammet ve 2 hemşireyle birlikte ambulansla, Diyarbakır’a gitmek üzere yola çıktı.
  Kaplan devreye girdi
  Bu arada BDP Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan devreye girdi ve Şırnak 112 Acil Servis, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne bilgi verdi. Ancak Başhekim Yardımcısı Dr. Halil Bingöl, “İki izolasyon odamız da dolu” diyerek, bulaşıcı hastalığı olan Muhammet’in başka bir hastane ya da şehre yönlendirilmesini istedi. Saat 21.00 sıralarında Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne getirilen Muhammet, ‘Yer yok’ denerek alınmadı. Ambulansta fenalaşan minik, kalp masajına rağmen babasının gözleri önünde can verdi. Akşam geç saatlerde yine aynı
  ambulansla İdil’e getirilen çocuğun cesedi, burada da 4 saat ambulansta bekletildi.

  İsyan ‘tweet’i

  BDP’li Hasip Kaplan, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki sayfasından bu olayı duyurup, “Acilin kapısında ambulansta kalp masajı yapan, çırpınan bir doktor ve telefon ediyor, ‘Vekilim hastayı kaybettik.’ Bu acı gerçeklerle nasıl yüzleşilir?” diye isyan etti. Sağlık Bakanlığı olaya ilişkin Şırnak Sağlık Müdürlüğü’nden bilgi istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı