Gündem Haberleri

  Öcalan'ın yol haritası 1 Eylül'de Diyarbakır'da açıklanabilir

  Cem EMİR-Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA)
  25.08.2009 - 12:04 | Son Güncelleme:

  DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde düzenleyecekleri 'Onurlu bir barışa evet' mitinginde Abdullah Öcalan'ın Kürt açılımına ilişkin açıklayacağı yol haritasını tarihlerin uyuşması halinde açıklayabileceklerini söyledi.

  DTP'nin 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde 'Onurlu bir barışa evet' sloganıyla Diyarbakır'da gerçekleştirilecek mitingin hazırlıkları sürüyor. DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata,Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, yöresel kıyafetler giyen ilçe belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu miting tertip komitesi bir basın toplantısı düzenleyerek,miting çalışmaları hakkında bilgi verdi.

   

  DTP İl Başkanı Fırat Anlı, hükümetin Kürt açılımının toplumda büyük bir beklenti yarattığını belirterek, "Kürt sorunu çözümüne katkı sunabilecek tüm aktörlere gidilmeli ve görüşleri muhakkak aranmalıdır. Kürt sorunun çözümünde Abdullah Öcalan, PKK, DTP, yerel temsilciler, aydınlar, sivil toplum örgütleri, tüm siyasi partiler, yazar ve akademisyenlerin katkı sunacağını düşünüyoruz. Kürtleri dışlayan bir çözüm, çözüm değil çözümsüzlüktür" dedi.

   

  'YOL HARİTASI' DİYARBAKIR'DA AÇIKLANABİLİR

  Diyarbakır'da tarihi bir miting düzenlemeye hazırlandıklarını söyleyen Anlı, barıştan ve kardeşlikten yana olan herkesi ulusal kıyafetlerle mitinge katılmaya çağırdı. Anlı, Kürt sorunun çözüm tartışmalarına katkı sunacağına inandığını söylediği Abdullah Öcalan'ın yol haritasını zamanlaması uyuşması halinde mitingde açıklanabileceğini söyledi.Anlı, mitingden bir gün öncede de DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve DTP milletvekilleriyle birlikte 'barış nöbeti' tutacaklarını belirtti. Anlı, DTP'li milletvekillerinin de Diyarbakır'da miting öncesi çalışma yürüteceklerini kaydetti.

   

  MİTİNGİN MERKEZİNDE PKK'LI VE ASKER ANNELERİ OLACAK

  Miting hazırlıklarına ilişkin bilgi veren İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, aralarında Yaşar Kemal, Sezen Aksu, Orhan Pamuk, Zülfü Livaneli gibi isimleri mitinge davet ettiklerini söyledi. Erbey, yaklaşık 1500 kişinin miting için çalışma yürüttüğünü, 250 bin bildirinin, 18 bin adet afişin basıldığını belirterek, mitingin merkezine PKK'lı ve asker annelerinin buluşmasını aldıklarını kaydetti.Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile görüştüklerini belirten Erbey, miting alanının İstasyon Meydanı olması konusunda mutabık kaldıklarını vemiting için resmi başvuruyu bugün yapacaklarısöyledi.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı