Gündem Haberleri

  Öcalan'ın yeğeni yolsuzluktan tutuklandı

  DHA
  28.10.2008 - 14:11 | Son Güncelleme:

  ADANA'nın merkez Yüreğir İlçesi'ne bağlı Yakapınar Beldesi Belediyesi'nde 1 milyon YTL tutarında yolsuzluk yaptıkları öne sürülen bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni Belediye eski Başkanı Osman Keser ile birlikte 10 zanlı tutuklandı. Tutuklananların arasında belediye başkan vekili, DTP Seyhan İlçe Başkanı ile 4 meclis üyesi de bulunuyor.

  İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri, yolsuzluk iddiaları üzerine, İçişleri Bakanlığı'nın da izniyle geçen perşembe günü Yakapınar Belde Belediyesi'ne operasyon düzenledi. Yapılan eş zamanlı operasyonlarda, bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın ablası Havva Keser'in oğlu, Yakapınar Belediye eski Başkanı Osman Keser, onun görevden alınmasıyla birlikte görevi sürdüren Belediye Başkan Vekili Burhan Aras ile birlikte 20 zanlı gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerinde 3 tabanca, 432 fişek, 12 sikke, 2 hesap cüzdanı, 2 bilgisayar, çok sayıda fatura, evrak ve CD ele geçirildi.
  Eski Misis Mahallesi'nde bulunan Antik Misis kentinde ‘kaçak yapılaşmaya göz yumarak, sit alanının talan edilmesine izin vermek, Belediye ihaleleri ve mal alımlarında yolsuzluk yapmak, usulsüz fatura temin ederek KDV'sini şirketlere ödetip, kalan kısmını belediye görevlileri arasında paylaştırmak’ suçlamasıyla adliyeye sevk edilen 20 zanlıdan 6'sı Cumhuriyet Savcılığı'nda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 14'ü ise tutuklanmak üzere mahkemeye gönderildi.
  Nöbetçi 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde sorgulanan bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni Belediye eski Başkanı Osman Keser, Belediye Başkan Vekili Burhan Aras, belediye meclis üyeleri Mehmet Şerif Elmas, Mehmet Ali Turan, Mustafa Çırrık ve İhsan Tepe, DTP Seyhan İlçe Başkanı Mehmet Nardan, belediyede alım satım komisyonunda çalışan İbrahim Akdağ, belediye şoförleri Salih Arslan ve Nebi Şahin tutuklandı. Belediye bekçisi Salhan Aras, belediye tahsildarı Duran Kıraç, esnaf Necmettin Aydın ile Hakan Satıcı ise serbest bırakıldı.

  Tutuklanan Osman Keser, suçlamaları kabul etmedi. Bir cenazede yaptığı konuşma nedeniyle 4 Ekim 2007’de tutuklanıp hakkında ‘Yasa dışı örgüt propagandasını yapmak’ suçundan dava açıldığını ve İçişleri Bakanlığı'nca görevden alındığını belirten Keser, “Hakkımdaki dava devam etmektedir. Tahliye oldum. Yapılan yolsuzluklar varsa bile ben görevde olmadığımdan iştirakim söz konusu değildir. Benim dönemimde yolsuzluk olmamıştır” dedi.

  Belediye Başkan Vekili Aras ise, Türkiye'nin en borçsuz belediyesi olduklarını iddia edip, “Suçlamaları kabul etmiyorum. 4 ay önce İçişleri Bakanlığı'nın müfettişleri hesaplarımızı ayrıntısıyla inceledi. Usulsüzlük saptanmadı” diye konuştu.

  DTP Seyhan İlçe Başkanı Mehmet Nardan ise, belediye ile ticari ilişkisinin söz konusu olmadığını öne sürdü. Ticaretle uğraşmadığını iddia eden Nardan, “Herhangi bir örgüt üyesi değilim” dedi. Meclis üyeleri de suçlamaları kabul etmedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı