GeriGündem Öcalan'ın kardeşinden basın toplantısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  121
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öcalan'ın kardeşinden basın toplantısı

Öcalan'ın kardeşinden basın toplantısı
refid:21578232 ilişkili resim dosyası

İMRALI Cezaevi’nde ömür boyu hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan son görüşmelerinde neler konuştuklarını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Abdullah Öcalan ile ile kardeşinin görüştürüldüğünü açıklamasının ardından, Mehmet Öcalan yaşadığı Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesine bağlı Ömerli Köyü’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kendisinin Başbakan ile görüşmediğini belirten ve İmralı’da ağabeyi ile görüşme tarihini söylemeyen Mehmet Öcalan şöyle konuştu:

"Benim Başbakan ile herhangi bir temasım olmadı. 14 aydan beri, kardeşim denizin ortasında tek başına kalmaktadır. O belli bir şahsiyettir. Bu kadar önemli bir kişi neden 14 aydır avukatlarla ve ailesiyle görüştürülmüyor. Kardeşim 14 aydır susmuş vaziyettedir. Eğer tutuklu ve hükümlüyse ağabeyimin de yasal hakları vardır ve 14 aydır bu yasal haklar ayaklar altına alınmış durumdadır."

Kardeşi ile 14 ay içerisinde 2 kez görüştüğünü söyleyen ve görüşme tarihlerini açıklamayan Mehmet Öcalan, görüşmedikleri süre içerisinde ağabeyinin yaşamına ilişkin kuşkular taşıdıklarını ancak görüşme sonrası kaygılarının sona erdiğini kaydetti.

AĞABEYİM ÇÖZÜM İÇİN GÖREV BEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Mehmet Öcalan, tarihini açıklamadığı İmralı’da gerçekleşen son görüşmede çetebaşı ağabeyi Abdullah Öcalan’ın gelişmelere ilişkin değerlendirmesini ise şöyle ifade etti:

"Ağabeyim, görüşmemiz sırasında hem çözüm için görev beklediğini ifade etti. Devletin samimi olmasını isteyen ağabeyim, samimiyet ile sorunun çözüleceğini söyledi."

ÇATIŞMALAR BİTSİN, KÜRT SORUNU ÇÖZÜLSÜN

Son günlerde yaşanan şiddetli çatışmaların son bulmasını da isteyen Mehmet Öcalan şöyle konuştu:

"Bizler bu çatışmaların bitmesini yürekten istiyoruz. İnsanların ölmemesini gönülden istiyorum, ama burada Kürt sorunu vardır. Bu sorun biterse bu çatışmalarda biter. Sorunu demokratik bir şekilde çözüm gerekiyor. Bunun kilit noktasının bir parçası Kandil’dir, Avrupa’dır ve Apo’dur. Bunu Başbakan da söyledi; ’İmralı ile görüşün’ diye bu tespit doğrudur."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle