Gündem Haberleri

  Öcalan'ın hücre cezası bugün bitiyor

  ANKA
  16.01.2006 - 15:46 | Son Güncelleme:

  İmralı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan’a "örgüt propagandası ve eğitim yaptığı iddiasıyla verilen 20 günlük hücre cezasının bugün sona ereceği bildirildi.

  İmralı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan’a verilen "hücre cezası" bugün sona eriyor. Öcalan’ın avukatlarından Bekir Kaya, hücre cezasının hukuki dayanaktan uzak, siyasi bir karar olduğunu belirterek, AİHM’nde devam eden davalarına bu kararı ekleyeceklerini kaydetti.

  Abdullah Öcalan’ın avukatları, müvekkillerine verilen 20 günlük hücre cezasının gerekçesini öğrenmek için Bursa Başsavcı Vekili Vural Ekiz ile görüştü.  Öcalan’ın avukatlarından Bekir Kaya, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Öcalan’a "örgüt propagandası ve eğitim vermek" iddiasıyla Cezaevi İnfaz Yasası’nın 44. maddesine dayanarak 20 günlük hücre cezası verildiğini kaydetti. Disiplin Kurulu’nun kararını alamadıklarını belirten Kaya, savcı vekili Ekiz’in kendilerine sözlü olarak bilgi verdiğini söyledi.

  ÖCALAN HÜCRE CEZASI BUGÜN SON BULUYOR

  Kaya, Öcalan’ın verilen hücre cezasını kendi bulunduğu odada geçirdiğini, farklı bir yere alınmadığını ifade ederken, ceza süresi boyunca Öcalan’ın radyo, verilen gazetelere ve kitaplarına el konulduğunu söyledi. Öcalan’ın bunun dışında farklı bir uygulamayla karşı karşıya kalmadığını belirten Kaya, hücre cezasının 27 Aralık’ta başladığını, bugün itibariyle biteceğini bildirdi.

  İnfaz Hakimliği’nin hücre cezası kararını Öcalan’ın ailesine ve vekillerine tebliğ etmediğini vurgulayan avukat Bekir Kaya, kararın tebliğ edilmemesi ve ceza süresinin bugün dolması nedeniyle yapılacak bir itirazın anlamı kalmadığını kaydetti. Hücre cezası kararını "keyfi" ve "hukuki dayanaktan yoksun", "siyasi" bir karar olarak değerlendiren Kaya, önümüzdeki çarşamba günü avukatları olarak Öcalan’la görüşmeye gideceklerini söyledi.

  Kaya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nde süren bir çok davanın bulunduğunu vurgulayarak, hücre cezası kararının kendilerine tebliğ edilmesinin ardından bu kararı AİHM’nde süren davaların dosyasına ekleyeceklerini bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı