GeriGündem Öcalan'ı abartıyorlar en önemli konu türban
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öcalan'ı abartıyorlar en önemli konu türban

Fazilet'in Lideri Kutan, Öcalan olayının ‘diğer konuları unuttururcasına abartıldığını’ söyledi. Kutan, kendileri için en önemli konunun türban yasağı olduğunu bildirdi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, 30 bin kişinin katili bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın, Türkiye'nin gücünü kanıtlayan bir operasyonla yakalanması ve İmralı'da kurulan tarihi mahkemede hesap vermesinin, ‘Gereğinden fazla abartıldığını’ iddia etti.

Medyayı eleştiren Kutan, Apo davasının fazla büyütülerek, Türkiye'nin diğer sorunlarının unutturulmak istendiğini öne sürdü.

Kutan, FP'nin dünkü Meclis grubunda Apo'nun yargılanmasını değerlendirirken, TV'lerin ekranlarını, gazetelerin de manşetlerini bu olaya ayırdığına dikkat çekti.

DİĞER KONULAR UNUTTURULAMAZ

Dünyanın da gözünün bu davada olduğunu belirten Kutan, bazı medya organlarındaki yorumlarda ‘İmralı’da bir yandan Apo yargılanırken, dünya kamuoyunda da Türkiye yargılanıyor' denildiğini vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Bu bir terör olayıdır, elbette mahkeme edilecektir. Ancak, Türkiye'deki diğer konuları unuttururcasına bu olayın abartılmasını tasvib etmiyoruz. Elbette önem verilecek ama dozunu iyi ayarlamak lazım.’’

MHP'YE YİNE TAHRİK

Hükümete değinirken, ‘İktidar olmak uğruna DSP’nin hakarete varan ithamlarını içine sindirmekle' suçladığı MHP'ye yüklenen Kutan, ardından da Çin ve Keşmir konularına geniş yer verdi.

Hükümet programında Çin'e sempatik mesajlar gönderildiğini belirten Kutan, Çin'e, Sırbistan'a verdiği destek nedeniyle gerekli yanıtın verilmesi gerektiğini söyledi. Kutan, ‘‘Yüzde 10'luk Hintli azınlık, yüzde 90'lık Müslümanı eziyor, hatta soykırıma uğratıyor’’ diyerek Kosova'ya benzettiği Keşmir sorununun çözümünde de Pakistan'a destek verilmesi gerektiğini bildirdi.

FETHULLAH HOCA'YI SAVUNDU

Başbakan Bülent Ecevit'in telefonlarının dinlendiği yönündeki iddialara da değinerek, buna sert tepki gösterip mutlaka bu olayın üzerine gidilmesini isteyen Kutan, ardından da polisteki ‘Fethullahçı operasyonu’na değindi.

Fethullah Hoca'nın yasadışı bir işinin olmadığını savunan Kutan, ‘‘Eğer yasadışı bir faaliyeti varsa neden gerekli işlem yapılmıyor da, bu bahaneyle vatandaşlar rahatsız ediliyor. Çaldı, çırptı diyemedikleri insanlara Fethullahçı diyorlar, bu bölücülüktür’’ dedi.

Türbanı gündemden kesinlikle indirmeyiz

FP Lideri Recai Kutan, dünkü grup toplantısından çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kutan, en fazla önem verdikleri konunun türban yasağı olduğunu söyledi. Kutan toplantıdan çıkarken, bir gazetecinin sorusu üzerine, türban sorununa büyük önem verdiklerini belirterek, şöyle dedi:

‘‘Başörtüsü, milletimizin olduğu gibi bizim de büyük önem verdiğimiz bir konudur. Başörtüsü sorununu gündemimizden çıkarmamız kesinlikle söz konusu değildir. Bu sorunu hep gündemde tutacağız. Biz buna bir insan hakları meselesi olarak bakıyoruz. Bu çerçevede diğer insan hakları sorunlarında olduğu gibi başörtüsü konusunda da hukuk devleti tatbikatına aykırı uygulamaların ortadan kaldırılması konusunda üzerimize düşen her şeyi yapacağız.’’

Fazilet Partisi Lideri Kutan, memleketi Malatya'daki türban eylemcilerini gerçekleştirenler hakkında idam istemli soruşturma açılmasına da tepki gösterdi.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle