Gündem Haberleri

  Öcalan'a af tartışması

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AF Yasası'nın TCK'nın 125. maddesindeki, ‘Vatana ihanet’ suçundan idama mahkûm edilen bölücübaşı Abdullah Öcalan'ı da kapsayıp kapsamayacağı Ankara'da büyük tartışma yarattı.

  İmralı'da Öcalan'ı sorgulayıp hakkındaki iddanameyi hazırlayan Ankara DGM savcılarından Talat Şalk Hürriyet'e, Af Yasası'nın TCK'nın 169. maddesindeki ‘yardım ve yataklık’ suçunun af kapsamına aldığına dikkat çekerek, Anayasa Mahkemesi'nin geçmişte olduğu gibi iptal kararı vererek, şartlı tahliye affının kapsamını genişletebileceğini belirtti. Savcı Şalk, bu durumda Öcalan'ın aftan yararlanmasının gündeme gelebileceğini vurguladı. Şalk, ‘‘Yoksa şu anda Öcalan, af yasasının kapsamı dışında’’ dedi.

  Af Yasası'nın birinci maddesinde, ‘23 Nisan 1999’a kadar işlenen suçlar nedeniyle, verilen idam cezaları yerine getirilmez. Bu durumda olanlar hakkında tabi oldukları kanunlardaki infaz hükümleri aynen uygulanır' ifadesi yeralıyor. İşte bu maddenin Öcalan'ı da kurtarabileceği kaydediliyor.

  Anayasa Mahkemesi'nin, şartlı tahliyeyi 125. maddeye kadar uzanan bir yelpazede genişleten bir iptal kararı vermesi halinde; Öcalan'ın da aftan yararlanması gündeme gelecek. Bu durumda infaz hükümlerine göre cezasının, önce müebbet hapsin karşılığı olan 36 yıl ağır hapse çevrilecebileceği de öne sürülüyor. Bu cezadan da yasaya göre 10 yıllık indirim yapılarak, 26 yıla düşürülecebileceği kaydediliyor. Bu görüşe göre, Öcalan, 26 yıl hapis yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşacak.

  Hükümet kanadı ise Öcalan'ın kesinlikle af kapsamı dışında olduğunu savunuyor. Hükümet kanadına göre, 125. madde zaten af kapsamı dışında. Affın yürürlük tarihi de 23 Nisan 1999 olarak belirlendiği ve bu tarihten sonra işlenen suçlar af kapsamı dışında kaldığı için Öcalan'ın otomatikman şartlı tahliyeden yararlanamayacak. Anayasa Mahkemesi'nin, dokuz yıl önce verdiği iptal kararı ise TCK 125'ten mahkûm olanları değil, TCK 168'den mahkûm PKK'lıları kapsıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı