GeriGündem Öcalan’ı Yalçın Küçük kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öcalan’ı Yalçın Küçük kurtardı

Öcalan’ı Yalçın Küçük kurtardı
refid:21177244 ilişkili resim dosyası

Ergenekon davasında tanık olarak dinlenen yazar Ümit Fırat, “Yalçın Küçük, Abdullah Öcalan’a düzenlenecek suikastı kontakları sayesinde haber alarak, Öcalan’a söylüyor.

Suikast bu şekilde engelleniyor” dedi. İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Ergenekon davasında Ümit Fırat ifade verdikten sonra soruları yanıtladı. Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’in, “Yalçın Küçük’ün, Abdullah Öcalan üzerinde etkisi var mıydı?” sorusuna Fırat şu cevabı verdi:  “Yalçın Küçük, ideolojik ve siyasi olarak Abdullah Öcalan’ı çok etkilemiş insanlardan biridir. Öcalan otoriterdir. Kadrosundaki kişiler senli benli konuşamazlar. Yan yana oturup, bacak bacak üstüne atıp soru sormak herkesin harcı değil. Yalçın Küçük, Öcalan ile bu şekilde konuşabilen az sayıda kişiden biriydi.” Küçük’ün arkasında güç olup olmadığını sorusunu  Fırat şöyle yanıtladı: “PKK’ya yanaşarak bir kitlenin desteğini aldı. Kendi başına davranan ancak bazı kontakları olan bir kişi. 1996’da Öcalan’a düzenlenecek suikastı da bu kontakları sayesinde haber alıp, Öcalan’a söylüyor. Suikast bu şekilde engelleniyor. Küçük’e, Mesut Yılmaz söylemiş olabilir.”

Çiller’e suikast iddiası

Ümit Fırat, Öcalan’ın avukatları aracılığıyla gönderdiği bir mesajı da aktararak, “Bir yetkili, Tansu Çiller’in 1995’te öldürüleceğini söylemiş. Bunu da PKK’nın üstlenmesini istemiş. Öcalan kabul etmemiş” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle