Gündem Haberleri

  Öcalan’ı PKK sattı

  Hürriyet Haber
  16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bölücübaşını tam 17 gün süreyle eşlik eden Yunan istihbarat görevlisi Savas Kalenderidis, Atina Savcılığı'na verdiği ifadede, Apo'yu kurtarmak için, PKK'nın 15 milyon dolar vermediğini açıkladı. Kalenderidis'in, iki gün boyunca Atina savcılığına verdiği çarpıcı ifade, dün Ta Nea Gazetesi'nde yayınlandı. Kalenderidis'in, Apo ile aralarındaki tartışmaları da anlatan ifadesinin çarpıcı bazı bölümleri şöyle:

  1 Şubat'ta, saat 12.30'da teşkilatın Apo'yu Minsk'e götürmek için kiraladığı uçağın içinde ben de vardım. Apo'yu, Minsk'ten başka bir uçak alıp Hollanda'ya götürecekti. Minsk'e indiğimiz zaman sıcaklık -19 dereceydi. Tam 8 saat uçağın gelmesini bekledik. Ama sonunda, Rotterdam'ın iniş izni vermediğini öğrendik ve Atina'ya geri döndük.

  Sırbıstan ya da Arnavutluk'a gitmek istedi. Kenya'ya gidip orada Güney Afrika'dan siyasi iltica hakkı alınmasını zorla kabul etti.

  Nairobi Büyükelçiliği'ne geldiğimizin ikinci günü, Kenyalılar kuşkulanmıştı. Apo, Büyükelçilik'ten çıkmak istemiyordu. Tartıştık. ‘‘Yunanistan'da kalırsan, Türk-Yunan savaşı çıkar’’ dedim. Bana, ‘‘Türkiye blöf yapıyor. Yunanistan'ın geri adım atacağını biliyor’’ dedi.

  Sonunda Şeysel'e gitmesi için ikna ettik. Ama Pasaport olmazsa, Yunan Büyükelçiliği'nden çıkmayacağını söyledi. Şeysel Hükümeti, Apo için 15 milyon dolar istedi. Aristidu, para arıyordu.. Ancak Yunanistan'dan para bulamadı, Avrupa'ya uçtu. PKK'yla temasa geçti. PKK sadece 1 milyon dolar verdi.

  Sonuçta, Apo'yu Şeysel'e götürmek için ne para, ne de pasaport bulabildik.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı