GeriGündem Öcalan AİHM'in gündeminde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öcalan AİHM'in gündeminde

İmralı cezaevinde tutulan Abdullah Öcalan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açtığı davada yeni bir aşamaya gidiliyor. Öcalan davasının 9 Haziran'da AİHM'nin Büyük Dairesi'nde görüleceği bildirildi.

Abdullah Öcalan'ın 1999 yılında yaptığı başvuru üzerine açılan davanın Büyük Daire'de görüşülmesi, geçen yıl Öcalan'nın avukatlarının 5 Haziran'da ve Türk hükümetinin 11 Haziran'da yaptıkları başvuruları üzerine geçen yaz kararlaştırılmıştı.

Büyük Daire'nin beş yargıcı, geçen yılın Temmuz ayında Öcalan davasının Büyük Daire'de görüşülmesine ilişkin talepleri kabul etmişlerdi. Strazburg'da faaliyet gösteren AİHM, 12 Mart 2003'de Öcalan davasını karara bağlarken Öcalan'ın adil olmayan bir yargılanma sonucunda idam cezasına çarptırılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin üçüncü maddesine aykırı olduğunu bildirmişti.

Mahkeme ayrıca, Öcalan'ın gözaltına alınmasından kısa bir süre sonra bir yargıcın önüne çıkarılmadığı ve bağımsız ve tarafsız bir mahkemede adil bir biçimde yargılanmadığı   kanısına vararak Sözleşmenin çeşitli maddelerinin ihlal edildiğini belirtmişti.

Buna karşın, AİHM, Öcalan'nın Kenya'da gözaltına alınması ve Türkiye'de tutuklanması ile İmralı cezaevinde'deki gözaltı koşulları gibi konulara ilişkin şikayetlerini reddederek Sözleşmenin ilgi maddelerinin ihlal edilmediğini karar vermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle