GeriGündem Öcalan, 12 Eylül öncesinin hesabını verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öcalan, 12 Eylül öncesinin hesabını verecek

"12 Eylül 1980'den önce Şanlıurfa ve çevresinde işlediği suçlarla ilgili olarak" yargılanan Abdullah Öcalan'ın ifadesinin alınmasına karar verildi.

Ankara 2 No'lu DGM tarafından hakkında verilen idam cezası Yargıtay'ca onanan Abdullah Öcalan, eşi Kesire Öcalan ile örgütün sözde üst düzey sorumluları Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın da aralarında bulunduğu 101 sanığın, "12 Eylül 1980'den önce Şanlıurfa ve çevresinde işledikleri suçlarla ilgili olarak" haklarında açılan davada, idam istemiyle yargılanmalarına devam edildi.
   Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, sanıklardan gelen olmazken, sanık avukatları hazır bulundu.
   Mahkeme Başkanı Hikmet Uyar, sanık Öcalan'ın savunmasının alınması için yazılan talimatın cevabının gelmediğini ve gıyabi tutuklu sanıkların yakalanmadıklarının anlaşıldığını kaydetti.
   Başkan Uyar, gıyabi tutuklu sanıklardan Mustafa Dağ'ın Şanlıurfa'da yakanladığının ve savunmasının alınmasından sonra serbest bırakıldığının bildirildiğini ifade etti.
   Hikmet Uyar, Abdullah Öcalan'ın savunmasının alınması için yazılan talimat yazısının cevabının beklenmesine, sanıklar Mehmet Milli, Ayhan Atilla, Numan Uçar, Kesire (Yıldırım) Öcalan, Baki Uludağ, Murat Karayılan ve Necip Işık'ın gıyabi tutukluluk hallerinin devamına ve yakalanmaları konusunda cumhuriyet savcılığına yazılan yazı sonucunun beklenmesine karar verildiğini açıkladı.
   Dosyadaki diğer eksikliklerin giderilmesine de karar verildiğini bildiren Uyar, duruşmayı erteledi.
   İddianamede, Abdullah Öcalan, eşi Kesire (Yıldırım) Öcalan ile örgütün sözde üst düzey sorumluları Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın da aralarında bulunduğu 101 sanığın, ''12 Eylül 1980'den önce Şanlıurfa ve çevresinde işledikleri suçlarla ilgili olarak'' idam cezasına mahkum edilmeleri isteniyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle