Gündem Haberleri

  Objektifin arkasında kim var

  Hürriyet Haber
  02.07.2007 - 12:01 | Son Güncelleme:

  Güzel yıldız Celda Düvenci'nin iibir fotoğraf zanatçısı olduğunu da biliyor muydunuz.

  Fotoğraflar için tıklayın

  Manken ve oyuncu olarak tanınan Ceyda Düvenci'nin, çok fazla bilinmeyen bir özelliği daha var. Güzel yıldız, çocukluğundan beri fotoğraf çekiyor, yani dünyaya objektifin ardından bakıyor. Düvenci'nin çektiği fotoğraflar  internetteki fotoğraf paylaşım sitesi www.fotofanclub.com'da da yayınlanıyor. Şu sıralar Binbir Gece adlı televizyon dizisinde de oynayan Düvenci fotoğafçılığa nasıl başladığını, kendisini nasıl geliştirdiğini ve ne tür fotoğraflar çekmekten hoşladığını fotoğraf dergisi F'nin yeni sayısında anlattı. 

  Fotografa ilginiz ne zaman başladı?
  Aslında çocukluğumdan beri makinesi yanında dolaşanlardanım. Her dakika olmasa da önemli anlarda  makineme sarılırım. Sonra baktım ki, ben bu işi iyice öğrenmek istiyorum. Hemen kurs aranmaya başladım. Yaklaşık  3 sene önce fotoğraf adasında Hüsnü Atasoy'dan ders aldım bir süre. Sonra fotoğraf adası kapanınca kendimce devam ettim. En yakın Boş zamanımda yine kurs almaya devam edeceğim çünkü analog üzerine ders almıştım şimdi dijital makine ile çekiyorum fotoğraflarımı o yüzden takviye şart.

  Daha çok ne tarz fotoğraflar çekiyorsunuz?

  Objektifin arkasında kim var
  F dergisinin yeni sayısında ilginç konular var.

  An fotoğrafları ve portre çekmeyi çok seviyorum. Ayrıca çocuklara dayanamıyorum mesela.

  Örnek aldığınız fotoğraf sanatçısı var mı?
  Magnum fotoğrafçılarını çok seviyorum Henri Cartier Bresson favorim örneğin.  Onun dışında Werner Bischof, Nikos Economopoulos, Bill Brandt, Ara Güler ve FotoFanClub’dan beğenerek takip ettiğim isimler var.

  Fotoğrafın anlamı sizin için nedir?
  Ölümsüzlük ve önüne geçilemez bir görsellik. Her gün mutlaka birkaç fotoğraf bakıyorum internette. Çünkü her kare onu çekenin bakışını anlatıyor bana.

  www.fotofanclub.com

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı