GeriGündem Obezlikten askerliğini yapamamış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  196
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obezlikten askerliğini yapamamış

Obezlikten askerliğini yapamamış
refid:14221155 ilişkili resim dosyası

Ergenekon sanıklarından Ergun Poyraz’ın savcı Zekeriya Öz’e açtığı tazminat davasının dosyasına Öz’ün askerlik bilgileri de girdi. Ağustos 1999’da kısa dönem askerlik hizmetine 114.5 kilo ağırlıkla başlayan Öz, aşırı kiloları yüzünden 3 kere hava değişimi almış. Öz’e “Eksojen obezite” tanısı ile 11 Mayıs 2000’de askerliğe elverişli olmadığı raporu verildi.

ERGENEKON soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz’ün, “eksojen obezite” tanısı ile askerlik yapmadığı belgelendi. Ergenekon sanıklarından Ergun Poyraz’ın savcı Zekeriya Öz’e açtığı tazminat davasının 17 Şubat’taki duruşmasında, Ankara 14’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, avukat Hüseyin Buzoğlu’nun talebini kabul ederek Zekeriya Öz’ün askerlik kayıtlarının Milli Savunma Bakanlığı’ndan istenmesine karar vermişti. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz’ün askerlik bilgilerini içeren rapor Milli Savunma Bakanlığı tarafından mahkemeye gönderildi.

3 hava değişimi

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Ankara 14’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne Askeralma Dairesi Başkanı Tuğgeneral Osman Ünlü imzası ile gönderilen belgeye göre; savcı Zekeriya Öz, 269’uncu dönem kısa dönem askerlik yapmak üzere 2 Ağustos 1999’da Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı’ndaki birliğine

Eksojen obezite

TÜKETİLENDEN fazla enerji alınması obezitenin başlıca nedenidir. Altta yatan başka hastalığın olmadığı olgularda eksojen obezite olarak adlandırılır ve çoğunluk bu gruptur. Eksojen obezite kalori alımı ile kullanımı arasındaki dengesizlik sonucu ortaya çıksa da, çeşitli faktörler etkilidir. Bu faktörler genetik, yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve sosyoekonomik kültürel düzey olarak sayılabilir.

katıldı. Savcı Zekeriya Öz, asker olduğunda 1.74 boyunda 114,5 kilo ağırlığındaydı. Askerliğinin 10’uncu gününde yani 12 Ağustos 1999’da nefes darlığı ve çarpıntı şikayetleri ile Kütahya Hava Hastanesi’ne giden Zekeriya Öz, kendisini muayene eden sağlık kurulunun onayı ile 3 ay hava değişimi aldı. Hava değişiminde aşırı kilolarından kurtulamayan Zekeriya Öz, 11 Kasım 1999’da tekrar sağlık kuruluna çıktı. Kendisine tekrar 3 aylık hava değişimi verildi. 10 Şubat 2000’de 3’üncü kez sağlık kurulunun karşısına çıkan Zekeriya Öz’e, 3’üncü kez 3 aylık hava değişimi verildi. 2000 yılı Mayıs ayı içerisinde son hava değişimin ardından tekrar sağlık kurulunun karşısına çıkan savcı Zekeriya Öz’e, 7 uzman doktorun onayı ile, “Eksojen obezite” tanısı ile 11 Mayıs’ta askerliğe elverişli olmadığı raporu verildi. Zekeriya Öz’ün
/images/100/0x0/55eb1f33f018fbb8f8ac9573
askerlikle ilişkisi kalmamıştı. Dahiliye uzmanı Hava Tabip Yüzbaşı Soner Kurtoğlu’nun, Öz’ün sağlık durumu ile ilgili raporda şu ifadeleri kullandı; “Çocukluğundan bu yana şişman olduğunu ve yaptığı tüm diyet rejimlerine rağmen zayıflayamadığını ifade eden hasta, özellikle sportif faaliyetlerden sonra şiddetli nefes darlığı ve çarpıntı olduğunu, eforu yarıda bırakmak zorunda kaldığını söylemekte. Ailedeki tüm fertlerin şişman olduğunu belirten hasta, bu şikayetlerle değerlendirilerek sıhhi kurula çıkartılmış. Toplam 9 aylık diyet tedavisine rağmen kilo verememiş. Diyete rağmen kilo veremeyen bir önceki muayenesinde tespit edilen 8 kilo daha fazla ölçülen hasta heyete çıkartıldı. Fizik muayene TA:140/90 mm Hg, Nb:96/dk. Baş boyun muayenesi tabii, hasta belirgin obez görünümünde Boy: 174 cm, kilo 114 kg, Troid non palpable LAP yok. Kardiyovsaküler sistem muayenesinde kalp sesleri dinlemekle tabi. Ek ses üfürüm yok. Solunum sistemi tabii. Batın serbest. Traube açık, defans ve rebaun yok. Kitle, ascites, orgonomegali saptanmadı. Lokomotor sistem muayenesi doğal.”

Poyraz 20 bin TL istiyor

ERGENEKON davasının tutuklu sanıklarından yazar Ergun Poyraz, soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz’e hazırladığı iddianamede hukukun dışına çıktığı ve kişisel haklarının hiçe sayıldığını öne sürerek 20 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Ankara 14’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın 17 Şubat’taki duruşmasında Ergun Poyraz’ın avukatı Hüseyin Buzoğlu, asimetrik psikolojik hareket içinde olanların TSK’ye karşı bir hınç ve öfke içinde bulunduğunu iddia etti. Savcı Öz’ün de TSK’ye karşı duyduğu öfke ile bu şekilde bir iddianame düzenlendiğini sözlerine ekleyen Buzoğlu, Öz’ün askerlik kayıtlarının istenmesini talep etti. Talebi değerlendiren 14’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, Milli Savunma Bakanlığı’ndan Öz’ün askerlik kayıtlarının istenmesine karar verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle