Gündem Haberleri

  Oberhausen'in 50 yıllık tarihinden

  Hürriyet Haber
  08.03.2005 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en önemli kısa film festivallerinden Oberhausen'de 50 yıl boyunca yarışan en iyi filmlerden oluşan 27 filmlik seçki, 10-11 Mart'ta başkentlilerle buluşacak. Seçki 16. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında gösterilecek. Seçkide Agnes Varda, Roman Polanski, Krzystof Kieslowski, Alain Tanner, Werner Herzog gibi ünlü yönetmenlerin yanısıra "hippi" kuşağına öncülük eden Amerikan avangard yönetmenlerin kısa filmleri de şer alıyor.

  Gösterimler, Kızılay Büyülü Fener Sinema ve Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.

  Festival konuğu olarak Ankara'ya gelen Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali Yönetmeni Angela Haardt, 10 Mart Perşembe akşamı gösterimlerden önce filmler hakkında izleyicilerle söyleşecek.
    
  İLK FİLM “MÜZİSYENLER”
    
  Kazimierz Karabasz'ın “Müzisyenler” filmiyle başlayacak seçkinin ilk programında, İsviçre'nin en önemli yönetmenlerinden Alain Tanner ile Claude Goretta'nın yönetmenliğini yaptığı “Hoş Zamanlar”, Kanadalı yönetmen Roman Kroitor'un “Makasçı Paul”, ünlü kadın yönetmen Agnes Varda'nın “Hamile Bir Kadının Günlüğü” Kenneth Anger'ın “Yapay Su”, Marie Menken'in “Koş Koş Koş” ve Stan Brakhage'in “Güve Işığı” ile Roman Polanski'nin “İki Adam ve Bir Dolap” filmi başkente konuk olacak.

  İkinci programda ise İranlı şair Forough Forrokhzad'ın “Ev Siyahtır”, aslen ressam olan Gunvor Nelson ve Dorothy Wiley'in çektiği, Amerikan feminist filmin ilk örneklerinden biri olan ”Schmeerguntz” Robert Nelson'un ırkçılık üzerine çektiği ve bir klasik kabul edilen “Karpuzlar”, Zelimir Zilnik'in “Kara Film”, Chris Marker'ın “Dalgakıran” ve Karpo Godina'nın etnik simgeler üzerinden 1971 tarihinde çok uluslu bir Yugoslav ihtimalini sorgulayan ”Mutlu İnsanların Duası” gösterilecek.
    
  “CÜZZAMLI TÜRK'ÜN ÖYKÜSÜ...”
    
  Seçki'nin üçüncü programı ise 11 Mart Cuma günü seyirciyle buluşacak.

  Bu bölüm, ünlü Almanya yönetmen Werner Herzog'un “Son Sözler” filmi ile başlayacak. Filmde, bir adada yaşayan cüzamlı ve hiç kimseyle iletişim kurmak istemeyen bir Türk konu ediliyor.

  Usta yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin 1976 yapımı “Hastane” filminin de seyirciyle buluşacağı programda, Hindistanlı yönetmen Magbul Fida Husain'in “Kurgusuz Kalküta”, Will Hindle'ın “Kokuşmuş Kara Su”, Ivan Gadislav Galeta'nın özel efektler kullanarak su ve güneşin insan hayatındaki önemini konu ettiği “Su Polosu” gösterilecek. Ayrıca, ünlü Rus canlandırma ustası Jurij Borisovic Norstejn'ın başyapıtı “Peri Masallarının Peri Masalı” da izleyici ile buluşacak.

  Seçkinin dördüncü programında ise Matthias Müller'in Hollywood filmlerini kullanarak bu filmlerde kadınların nasıl temsil edildiğini konu ettiği “Ev Hikayeleri”, Hindistanlı yönetmen Ruchir Joshi'nin ”Kalkota Gezegeni'nden Masallar”, Fransız yönetmen Yann Beauvais'in AIDS'le ilgili direniş filmi “Natürmort” görülebilecek.
    
  GANDHİ SUİKASTİNE TEPKİ İÇİN ÇEKİLDİ

    
  Güney Afrika sinemasından canlandırma ve çizim ustası William Kentridge'in “Sürgün Felix” filminin de seyirciyle buluşacağı seçki, Hindistanlı yönetmen Amar Kanwar'ın Gandhi'nin süikast sonucu ölümüne tepki göstermek için çekilen 2003 tarihli “Hatırlamak” filmiyle sürecek.

  Lübnanlı yönetmen Walid Ra'ad'ın Lübnan Savaşı'nı konu alan üç bölümlük video projesi olan “Bir Münakaşanın Dayanılmaz Ağırlığı”nın da izleyici ile buluşacağı programda, Robert Cahen'in deneysel video nitelikli filmi “Kucaklaşma” da gösterime girecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı