Gündem Haberleri

  Obama'ya o sopayı "Çekiç" Hank hediye etti

  Tolga TANIŞ
  01.08.2012 - 10:53 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama’nın Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile telefonda konuşurken çekilen fotoğrafta elinde görülen beyzbol sopasını Hürriyet, Beyaz Saray’a sordu.

  Beyaz Saray Sözcülüğü, beyzbol sopasının Obama’ya “Çekiç” lakaplı ünlü beyzbol oyuncusu Hank Aaron tarafından imzalı olarak hediye verildiğini söyledi. 1976’ya kadar profesyonel beyzbol liginde 23 sezon geçiren “Çekiç” Hank, Milwaukee Braves takımının oyuncusuydu.

  Tarihi kare, Beyaz Saray’ın resmi başfotoğrafçısı Pete Souza tarafından görüntülendi. Amerikalı gazeteciler ve  Twitter kullanıcıları, şimdi Beyaz Saray’ın yayınladığı tarihi fotoğraftaki beyzbol sopasının ne anlama geldiğini tahmin etmeye çalışıyor.

  GÜNÜN TARTIŞMASI
  Başbakan Erdoğan iki gün önce ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla aramıştı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da iki liderin görüşmesinde özellikle Suriye’deki durumun ele alındığı belirtilmişti. Önceki gün Beyaz Saray’ın resmi sitesinde görüşmeye ilişkin bir fotoğraf da yayınlandı. Fotoğrafta Obama’nın elinde tuttuğu beyzbol sopası Washington’da günün tartışması haline geldi.

  Gazeteciler Barack Obama’nın elindeki sopanın neyi temsil ettiğini merak ettiler. Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısında sözcü Jay Carney resimle ilgili soru yağmuruna tutuldu. Bir gazeteci sopanın tahta mı yoksa alüminyum mu olduğunu sordu. Başka bir gazeteci ise sopanın profesyonel bir oyuncudan hatıra mı olduğunu öğrenmek istedi. Ayrıca Suriye konusundaki bir telefon görüşmesine ait resimdeki sopanın Obama yönetiminin dış politika yaklaşımını sembolize edip etmediği de sorular arasındaydı. Carney, şimdilik sadece "Obama’nın bir beyzbol fanı ve Chicago White Sox taraftarı olduğunu" söyleyebileceğini belirtti. Bunun dışındaki detaylar için resmi inceleyeceğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı