Gündem Haberleri

  Obama'ya ilk rakip çıktı

  A.A.
  23.05.2011 - 11:26 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Minnesota eyaletinin eski Cumhuriyetçi valisi Tim Pawlenty, gelecek yıl düzenlenecek başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmak için yarışacağını açıkladı.

  Adaylığını kendisine ait internet sitesinde yayınladığı videoyla duyuran 50 yaşındaki Pawlenty, videodaki açıklamasında, “Sorunlarımızın derinliğini anlayan ve onlarla yüzleşmede cesaret sahibi olan bir başkana ihtiyacımız var. Başkan Barack Obama bu niteliklere sahip biri değil, ama ben öyleyim” dedi.

  Seçim kampanyasına bugün Iowa eyaletinde başlayarak, “Amerikan halkına doğruları anlatacağını” belirten Pawlenty, “Sadece süslü konuşmalar yapmaktan çok daha fazlasını yapmalıyız. Üç yıldır bunu görüyoruz ve işe yaramıyor. Bana katılın. Benden boş sözler değil, çözümler duyacaksınız. Birlikte ülkemizi değiştireceğiz. Bu sefer, bu (değişim) daha iyi yöne doğru olacak” diye konuştu.

  Açıklamasında hayat hikayesine de yer veren Pawlenty, “bir işçi kentinde büyüdüğünü” anlatarak, “Babam kamyon şoförüydü. Annem, ben genç yaşlarımdayken hayatını kaybetti ve ailemde üniversiteden mezun olan ilk kişiyim. Minnesota valiliği yaptığım dönemde, Demokrat eğilime sahip olan eyaletimizi muhafazakar bir yöne doğru taşıdım. Amerikan rüyasının ne demek olduğunu biliyorum, çünkü onu yaşadım” ifadelerini kullandı.

  Kendisi bir Cumhuriyetçi olmasına karşın, demokrat eğilimli bir eyalet olan Minnesota'da iki dönem boyunca popüler bir vali olmayı başaran Pawlenty'nin, bu başarısının kazandırdığı güvenilirlik sayesinde bağımsız seçmenlerden destek alabileceği yorumları yapılıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı