Gündem Haberleri

  Obama'nın TOTUS'unu çaldılar

  Hürriyet Planet
  18.10.2011 - 16:05 | Son Güncelleme:

  Virginia televizyon kanalı WWBT/NBC12, ABD Başkanı Barack Obama'nın Chesterfield ziyaretinden günler önce, başkanlığa ait podyumu, ses sistemini ve teleprompter'ı taşıyan kamyonun, bir otelin park alanından çalındığını bildirdi.

  Dün, beyaz kasalı bir kamyonun bulunduğunu açıklayan yetkililer, hırsızların çaldıkları şeyin ne olduğunu bilip bilmediği hakkında halen araştırma yapıyor.

  Çalınan kamyonun içinde Başkanlığa ait özel bir bilgi veya cihaz bulunmadığı belirtilirken, soruşturmanın hala devam ettiği açıklandı.

  TOTUS ne işe yarar

  Başkan Obama'nın kullandığı, ABD'lilerin TOTUS adını koyduğu "teleprompter" denilen cihazı, Başbakan Tayyip Erdoğan dahil olmak üzere bütün dünya liderleri, siyasetçiler ve sunucular, bilhassa önemli konuşmaları gerçekleştirken kullanıyor. Teleprompter'ın ekranından, söylenmesi gereken yazılar akıp giderken, konuşmacı metni buradan takip ediyor, ancak bir yerden okuyarak konuştuğu da anlaşılmıyor.

  Başkan Obama'nın çalınan teleprompter'a olan "bağlılığı" herkesçe biliniyor. Bu durum bir mizah malzemesine dönüşmüş durumda. Hatta, ABD'liler ona bir isim bile takmış. "ABD'nin telepromper'ı" sözcüğünün baş harflerinden oluşan TOTUS (Teleprompter of the United States) adı verilen cihaz üzerinden, ülkedeki sosyal medya ağlarında birçok parodi üretiliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı