Gündem Haberleri

  Obama'nın hedefi açığı 1.1 trilyon dolar azaltma

  Reuters
  15.02.2011 - 16:07 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, Pazartesi günü bütçe açığını önümüzdeki on yılda 1.1 trilyon dolar azaltacak yeni bir bütçe planı sundu. Obama’nın bu önerisiyle, kesintiler konusunda tartışma içinde olduğu Cumhuriyetçilerle arasının daha da açılması bekleniyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor           

          

  Muhafazakarlar, Demokrat Obama’nın vergi ve harcamalar konusunda çok fazla kendi başına buyruk hareket ettiğini, 2012 yılında gerçekleşecek Başkanlık seçiminde, Obama’nın mali politikalarına bağlı olarak bir referandum yapmayı istediğini belirtti.

   

  Beyaz Saray’ın resmi olarak açıklanmayan bütçeye yönelik verdiği detaylara göre, 2011’de bütçe açığı 1.645 trilyon dolara yükseldi. Bu rakamın 2012’de 1.101 trilyona ineceği öngörüldü. Obama’nın planlarına göre, ABD’nin bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı bu yılki yüzde 10.9’luk orandan yüzde 3.2 puan daha aşağı çekilecek.

   

  Obama’nın 2012 bütçesi, Başkan’ın Kongre’ye sunacağı politika önceliklerini de ortaya koyuyor. Kongre’de yıllardır devam eden Demokratlar ve Cumhuriyetçiler anlaşmazlığının bu bütçe oylamasında da devam etmesi bekleniyor.

   

  Obama yönetiminden üst düzey bir yetkili, “Bütçe taslağında bir takım anlaşmazlıklar yaşasak da, bütçe açığımızı azaltma konusunda Cumhuriyetçilerle işbirliği içinde çalışmak istiyoruz” dedi.

   

  Aynı yetkili, Aralık ayında gündeme gelen vergi paketinin, Obama ve Cumhuriyetçileri birlikte çalışmaya zorladığını söyledi ve “Washington’daki tartışma, daha fazla kesinti ya da harcama konusunda gerçekleşmiyor. Her iki taraf da kesintinin gerekli olduğunu kabul ediyor. Şu noktada tartışmalar nelerin kesinti kapsamına alınacağı ve kesintinin boyutunun ne olacağı” dedi.

   

  Obama’nın sunduğu bütçede, kesintilerin üçte ikisi hükümetin harcamalarından geliyor ve bütçe açığının azalmasıyla birlikte, faiz ödemelerinde de azalma bekleniyor.

   

  *Bu yazı Reuters’ta “Obama budget to cut deficit by $1.1 trillion” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı