Gündem Haberleri

  Obama'nın çocuklarıyla aynı eğitimi görüyorlar

  Hürriyet Haber
  26.01.2011 - 11:40 | Son Güncelleme:

  O, ABD Başkanı Obama'nın kızlarının gittiği okuldaki sistemi Sürmene'ye taşıdı.. Sürmene başarıyı onunla pekiştirecek.

  PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ...

  Sabancı Vakfı'nın desteğiyle hayata geçen "Fark Yaratanlar" programının, 20 Ocak Perşembe günkü bölümün fark yaratan ismi Mustafa Özarslan idi… Özarslan, ABD Başkanı Obama'nın kızlarının gittiği okuldaki sistemi Sürmene'de başarıyla uygulayan idealist bir kaymakam.

  Mustafa Özarslan, 2008 yılından bu yana Trabzon'un Sürmene ilçesinde görev yapıyor…  Özarslan, Sürmene'ye atandığında, aynı dönemde ABD'de başkanlık koltuğuna Barack Obama'nın kızlarının gittiği ilkokulu inceliyor. "Benim öğrencilerim de aynı ortamlarda eğitim görebilmeli" diyen Özarslan,  "Mükemmel Sınıflar Projesi" ile ilçede çok önemli bir çalışma gerçekleştirdi.

  Özarslan proje ile, ''Yaşayan ölü'' olarak adlandırdığı ilçedeki 12 ilköğretim binasını yenileyerek mükemmel sınıflar yarattı. Hiçbir kamu desteği olmaksızın, tamamen sponsorlar ve halkın desteğiyle hayata geçen projeyle öğrenciler bilgisayar, projeksiyon, ses düzeni gibi teknolojik donanımlara sahip sınıflara sahip oldu. Bu sınıflarda, ses akustiğini sağlayan gökyüzü mavisinden limon sarısı duvarlara ve öğrencilerin kendilerine ait rengarenk dolaplara kadar her şey öğrenciler için düşünüldü. Sürmene ilçesindeki öğrenciler, kürsüde öğreten öğretmenin olmadığı, U yerleşim düzeninde öğrenim görmeye, sınıflarındaki katı atık kutularını kullanarak geri dönüşümü öğrenmeye başladı.

  12 okuldaki 179 öğretmen ile 3.400 öğrenci mükemmel sınıflardan olumlu yönde etkilendi. Karadeniz Teknik Üniversitesi akademisyenlerince yapılan bir araştırma, mükemmel sınıflar sayesinde öğrencilerin derse katılımlarının yükseldiğini, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kuruluşlarına gönderilen öğrenci sayısının yüzde 40 arttığını ortaya koydu.

  Sabancı Vakfı Türkiye'nin Fark Yaratanlarını arıyor

  Sabancı Vakfı, Ekim 2009'da hayata geçirdiği Fark Yaratanlar televizyon programı için Türkiye'nin yeni fark yaratan hikayelerini arıyor. Yaptıklarıyla toplumda fark yaratan kişilerin paylaşıldığı ve eski soruna yeni çözüm getiren, yaratıcı ve yaygınlaştırılabilir çalışmaların altının çizildiği Fark Yaratanlar programı, yeni bölümleriyle de iyi örneklerin çoğalmasını teşvik edecek.

  "Fark Yaratanlar" programına konu olacak isimler, Türkiye'nin dört bir yanından gelen başvurular arasından seçiliyor. Seçilen Fark Yaratanlar, her Perşembe günü saat 20:50'de CNN Türk ekranlarından izleyicilerle buluşuyor. Toplumda Fark Yaratan çalışmalar yapan isimler başvurularını www.farkyaratanlar.org internet sitesi üzerinden yapabilirler.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı