GeriGündem "Obama'nın ataları Türk asıllı" iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Obama'nın ataları Türk asıllı" iddiası

ADANALI tarihçi ve araştırmacı Cezmi Yurtsever, ABD'nin yeni Başkanı Aka Barack Obama'nın Kenya'daki atalarının Türk asıllı olduğu yönünde görüş bildirenlerin doğru söylediğini savunarak, “Obama'nın kimliğinde yer alan ‘Aka’ sözcüğü atalarından gelen Türk kimliğinin yansımasıdır” dedi.

Türkiye'de birçok lider ile ünlünün kökenleriyle ilgili araştırma yapmakla ismini duyuran tarihçi- araştırmacı Cezmi Yurtsever, ABD'nin yeni Başkanı Aka Barack Obama'nın kökenlerini araştırdı. Yurtsever, yaptığı araştırmalarda Obama'nın atalarının sosyo-kültürel kimliğinde Türk izleri olduğunu ortaya çıkardığını belirtti. Obama'nın biyografik bilgilerini dikkatle inceleyenlerin adının başında yer alan ‘Aka' sözcüğünü görebileceğini bu sözcüğün, ‘Önde gelen, baş, reis, büyük' gibi anlamlar içeren eski Türkçe sözcük olduğunu anlatan Yurtsever, Obama'nın Türk olduğu yönündeki iddialarına ilişkin şöyle dedi:
“Aka sözcüğü Türkiye'de genelde ‘Ağa’ olarak da kullanılır. Barak Obama'nın ismi babasının kimliğinin tekrarıdır. Onun köken bilgileri dedesi Nüseyin Onyango Obama ve daha büyük dedelerine dayanır. Hüseyin Onyango Obama 1895/1979 yılları arasında yaşadı. Kenya'da hayatını sürdüren Hüseyin Onyango, gençliğinde Hıristiyan misyonerlere aşcı olarak hizmet etti. Ama İslam inancına bağlı olarak aile düzenini kurdu. Onun da baba ve dedesi Osmanlı’ya bağlı Türk kimliği taşıyan insanlardı. O dönemin hatırası olarak aşiret ve aile içinde Türkçe ‘Ağa’ veya ‘Aka’ şöhret ismi kullanıla geldi. Obama aşiretinin kültürel kimliğinde Türk asıllı olma durumu da vardır.”

Obama'nın dedesi Hüseyin Onyango Obama'nın büyüklerinin Osmanlı'ya bağlı Güney Sudan'daki Türkiye Eyaleti'nin yurttaşları olduğunu öne sürün tarihci ve araştırmacı Yurtsever, iddialarını şöyle sürdürdü:
“ABD istihbaratının Güney Sudan ve Viktorya Gölü'ne kadar olan Kenya topraklarının tarihi gelişimi üzerine hazırlamış olduğu ve Kongre Kütüphanesi arşivinde bulunan rapora göre, Osmanlı'ya bağlı Mısır'daki Mehmet Ali Paşa yönetimi 1821-1884 yılları arasında Sudan ve Kenya'yı da içine alan bölgeye ‘Vilayeti Türkiye' olarak isimlendirmişti.
Osmanlı'nın bayrağı olan yıldızlı 3 hilal bayrağı kullanılmıştı. Bu dönemde Osmanlı Padişahının onayı ile Mısır paşalarının da bilgisi dahilinde Türkiye eyaletine gönderilen yöneticiler bölgede esir ticaretinin kontrol altına alınması, gümrük vergileri, ticaret ve madenciliği geliştirdiler. Aynı zamanda Osmanlı'ya bağlı Mısır için de zenci kökenli asker alma kaynağı olarak kullanıldı.
Hartum, Darfur gibi şehirler aynı zamanda Afrika'nın ortasında Türkiye’ye giriş merkezleri olarak da kullanıldı. Bölgede 1885 yılında İngiliz sömürge yönetimi kuruluncaya kadar Türk yönetiminin sözleri geçerli idi. Bu dönemin hatırası olarak günümüzde Kenya- Sudan sınırında bulunan Türk gölü (Turkuana), Türk su kaynağı (Turkwel) isimleri harita üzerinde kolayca bulunabilir. Yapılan araştırmalara göre, 19'üncü Yüzyıl ortalarında Osmanlı'ya bağlı Türkiye Vilayeti'nin güney sınırları Ekvator dairesi ve Viktorya Gölü’ne kadar uzanıyordu.”

Yurtsever, Aka Barack Obama'nın atalarının Türk kimliği hakkındaki ABD İstihbarat kaynaklı Kongre Kütüphanesi'nde bulunan rapor, fotoğraf ve belgeleri www.cezmiyurtsever.com internet sitesinden de yayınlayarak kamuoyunun bilgisine sunacağını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle