Gündem Haberleri

  Obama'nın 2011 hedefi 'ekonominin tamiri'

  Reuters
  03.01.2011 - 12:57 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama 2011 için ana hedefini zor dönemden geçen ekonominin tamir edilmesi olarak belirledi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor         

   

  Radyo ve internetten yayınlanan haftalık konuşmasını gerçekleştiren Obama, milyonlarca ABD'linin hala işsiz olmasına rağmen, son verilerin ülkedeki ekonomik toparlanmanın güçlendiğini gösterdiğini söyledi.

   

  Obama, "Şimdiki en önemli görevimiz bu toparlanmanın devam etmesi sağlamak... Başkan olarak size, ekonomimizi geliştirmek, istihdam yaratmak ver orta sınıfı güçlendirmek için her şeyi yapacağıma söz veriyorum. Gelecek sene için hedefim bu olacak" dedi.

   

  ABD'de yüzde 10'a yaklaşan işsizlik ve Obama'nın ekonomiyi resesyondan çıkarmak için gösterdiği çabaların tatmin edici bulunmaması, Cumhuriyeçilerin Kasım'daki ara seçimlerden güçlenerek çıkmasını sağlamıştı.

   

  Bu yıl Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerin kontrolünde olacağı gibi, Demokratların Senato'daki çoğunluğu da azalmış olacak. Bu durum siyasi hamlelerini gerçekleştirme peşinde olan Obama için yeni bir siyasi ortamı da beraberinde getirmiş bulunuyor.

   

  2010'un son günlerinde Bush dönemi vergi indirimlerinin devamı için Cumhuriyetçilerle anlaşan Obama'nın, konuşmasında her iki partiyi de öne çıkaran bir üslup benimsediği görüldü.

   

  Obama konuşmasında şunları söyledi:

   

  "Birkaç gün içinde, bir kanadın Demokratların diğerinin ise Cumhuriyetçilerin kontrolünde olduğu yeni bir Kongre şekillenecek. Ve bundan sonra ülkeyi ileri taşımak için her ikisi de sorumluluğu paylaşacak... Hangi partiden olursa olsun, iyi fikri olan herkesle birlikte çalışmaya hazırım."

   

   

  Bu haber Reuters'in geçtiği, "Obama's New Year's resolution? Fix the economy" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı