Gündem Haberleri

  Obama'dan Suriye açıklaması

  Hürriyet Planet
  03.09.2013 - 17:12 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Kongresi'nin Suriye'ye askeri müdahale yapılmasına onay vereceğine dair inancının tam olduğunu söyledi.

  Beyaz Saray'da Kongre liderleriyle bir araya gelen Obama, ABD'nin sınırlı bir operasyon planladığını yinelerken, Irak ve Afganistan savaşlarının tekrarlanmayacağını belirtti.

  Obama, "Sınırlı bir şey öngörüyoruz. Orantılı... Esad'ın kabiliyetlerini indirgeyecek... Aynı zamanda daha geniş bir stratejimiz de var. Bu da muhalefetin kabiliyetlerini artıracak" diye konuştu.

  Obama'yla görüşen Kongre liderlerinden Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, ABD Başkanı'nın Suriye'ye müdahale yapılması gerektiği yönündeki çağrısını desteklediklerini söyledi.

  Diğer Cumhuriyetçileri de Obama'ya destek vermeye çağıran Boehner, Suriye lideri Beşar Esad'ı durdurabilecek tek ülkenin ABD olduğunu belirtti.

  "KAPSAMLI OLMAZSA GEÇER"
  Obama Beyaz Saray'da Kongre liderlerini ikna etmeye çalışırken, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel, müdahale planının ayrıntılarıyla ilgili ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyou üyelerine brifing verdi.

  Komisyonun başkanı Demokrat Senatör Robert Menendez, kapsamlı bir saldırı öngörmediği takdirde Suriye’ye müdahale tasarısının Kongre’den onay alacağını düşündüğünü söyledi.

  CBS News’e konuşan Menendez, “Sanırım oylayacağımız tasarı şimdikinden çok daha ölçülüp biçilmiş, amaçlarımıza uygun, açık uçlu, uzun vadeli ve asker botlarının yere değdiği bir müdahaleye yol açmayacak bir tasarı olacak” dedi.

  Etiketler: senato , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı