GeriGündem Obama'dan G20 mesajı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama'dan G20 mesajı

ABD Başkanı Barack Obama, G-20 ülkelerine, 2008 yılında çökmeye yakınlaşan küresel ekonominin toparlanmasının desteklenmesi ve korunması çağrısında bulundu.

Kanada'nın Toronto kentinde 26-27 Haziran'da yapılacak G-20 zirvesiyle ilgili Beyaz Saray'ın yayımladığı mektupta, Obama, G-20'nin önceliğinin küresel ekonomik toparlanmanın güçlendirilmesi ve korunması olduğunu bildirdi.

 

“Toparlanmayı güçlendirmek için birlikte çalışmalıyız. Orta vadede sürdürülebilir kamu finansmanını düzeltmeye ihtiyacımız var. Ve finansal iyileşme ve reform çalışmasını tamamlamalıyız” diyen Obama, insanların ihtiyacı olan istihdamı yaratacak toparlanmaya sahip olmanın vazgeçilmez olduğunu ifade etti.

 

G-20 zirvesinde kamu borçlarını istikrara kavuşturma çabalarına odaklanması gerektiğini belirten Obama, ülkelerin, talebin durgun ve işlerin yavaş olduğu dönemlerde teşvik programlarını çok hızlı çekmeleri konusunda dikkatli olması uyarısında bulundu.

 

Obama, “ABD'de mali sürdürülebilirliğin iyileştirilmesini taahhüt ettim ve bütün G-20 ülkeleri, sürdürülebilir kamu finansmanını düzeltmek için güvenilir ve büyüme dostu planlarını devreye sokmalı” ifadesini kullandı.

 

Mektupta Çin'e gönderme yapan Obama, küresel ekonominin güçlenmesi için piyasanın belirlediği döviz kurlarının önemine işaret ederek, “esnek döviz kurlarının güçlü ve dengeli küresel ekonomiyi desteklemek için gerekli olduğunu”kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle