Gündem Haberleri

  Obama yeniden doğdu

  Hürriyet Planet
  12.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesinin ardından yapılan AP/Gfk anketinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın kamuoyu desteği son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

  Bin Ladin’in öldürülmesinden önce, halkın kötü ekonomiden sorumlu tuttuğu Obama, 2 Mayıs’taki baskının ardından desteğini yüzde 60’a çıkardı.

   

  Ankete katılan seçmenlerin yarısından fazlası, Obama’nın 2012’de yeniden başkanlığa seçilmeyi hak ettiğini belirtti. Cumhuriyetçileri endişelendiren ankette, Obama’nın desteği sadece dış politikadaki başarısında değil, aynı zamanda ABD halkının en çok önem verdiği ekonomi alanında da arttı.

   

  2012 seçimlerindeki en önemli başarı faktörü olarak kabul edilen ekonominin kötü gidişatı, son iki yılda Obama’nın kamuoyunda destek kaybetmesine neden olmuştu.

   

  ‘TERÖRLE MÜCADELEDE BAŞARILI’

  Ankete katılan seçmenler, “Obama’nın ABD’yi koruyabilecek güçlü bir lider olduğunu” belirtti. Katılımcıların yüzde 73’ü, “Obama’nın terör tehditleriyle başarıyla başa çıkabileceğine inandıklarını” ifade ederken, Obama, ABD’nin yabancı ülkelerle olan ilişkilerinde de başarı puanını yükseltti.

   

  Anketteki diğer göze çarpan sonuçlar ise şöyle:

   

  -       ABD’lilerin yüzde 52’si Obama’nın ekonomiyi idare etme şeklini beğeniyor,

   

  -       Katılımcıların yüzde 45’i, ABD’nin doğru yolda ilerlediğine inanıyor (bu oran Mart ayında yüzde 35’di),

   

  -       Halkın yüzde 52’si, ABD’nin hala yanlış bir çizgide ilerlediğine kanaat getirmiş durumda.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı