Gündem Haberleri

  Obama’ya sarıldı bu yıl da çağrıldı

  Cahit AKYOL/cakyol@hurriyet.com.tr
  02.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dilek Ayhan geçen yıl Washington’daki ‘Genç Girişimciler Zirvesi’ne Norveç’i temsilen gitti.Toplantıda ‘ABD Başkanı Obama’ya “Sizi çokseviyorum, sarılabilir miyim?” dedi ve sarıldı.Bu fotorraf zirvenin en hoş anısıydı. Ayhan’ı Norveç’te bulduk

  Dilek Ayhan (31) bilgisayar mühendisi. 1970’te Norveç’e çalışmaya giden ve oraya yerleşen Uşaklı bir Türk ailenin çocu?u. Halen Oslo’da yaşıyor. Alarga adlı, çokuluslu şirketler için beyin avcılığı yapan şirketin hem sahibi hem de CEO’su.
  Girdiği tüm okulları dereceyle bitirmiş. Oslo Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okumuş. Okulda sosyal faaliyetlerden de geri kalmamış, öğrenci temsilciliği yapmış. Master yaparken de bugüne kadar sadece okuldaki profesörlere verilen bir ödülü ilk kez bir öğrenci olarak Dilek almış.
  Okulu bitirince hemen iş hayatına atılmış. “Norveç, İsveç, İzlanda, Finlandiya, Almanya hatta ABD’deki büyük şirketlere eleman buluyorum” diye anlatıyor.

  ERKEK ARKADAŞIM YOK

  Bu kadar yoğun çalışan bir kadının işle aşk arasında gidip gelmesinin çok zor olduğu kanısında Dilek Ayhan: “Gerçekten de uzun süredir erkek arkadaşım yok. Hem vakitsizlikten hem de benimle aynı frekansta bir kişi bulmam kolay değil.  Maddi durumu, milliyeti önemli değil. Dünyaya açık bir kişi olmalı. Türk de olabilir Japon da... ”

  Geçen temmuzda 91 kişinin ölümü ile sonuçlanan katliam sonrasında yapılan törenlerde de bir konuşma yaptı. Ayhan, “Norveç Prensi, Başbakanı, ben ve sivil toplum kuruluşu başkanı olmak üzere dört kişi konuştuk. Ama o gün çektiğim acıyı hâlâ unutamıyorum” diyor.

  OBAMA’DAN SONRA HERKES TANIR OLDU

  Dilek Ayhan’ın yıldızı geçen yıl ABD’de yapılan Genç Girişimciler Zirvesi ile iyiden iyiye parladı. Zirvede Norveç’i temsil eden Ayhan burada konuşma yaptı. Konuşmasından sonraki selamlaşmada ABD Başkanı Obama’nın yanına giderek “Sizi çok seviyorum, size sarılabilir miyim” dedi. Gizli servis elemanlarının bakışları arasında Obama’nın boynuna sarılan Dilek’i tüm salon alkışladı. “Obama ile göz göze geldik, elimi uzattım. Kabul edince de sarıldım. O günden sonra Oslo’da beni yolda yürürken bile tanıyordu insanlar. ‘İşte Obama’ya sarılan bu kız’ diye birbirlerine gösterdiler. Hatta benimle tanışmak istediler.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı