Gündem Haberleri

  Obama seçimlerin ardından politik görüşünü değiştirdiği iddialarını reddetti

  Reuters
  07.02.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, Kasım ayında yapılan ve Demokrat Parti’nin ağır kayıplara uğradığı ara seçimlerin ardından politikasının odak noktasını değiştirdiğine yönelik iddiaları reddetti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Birçok siyasi analist, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü elde ettiği seçimlerin ardından daha merkezci bir siyasi görüşe kaydığını öne sürmüştü. Obama ise Pazar günü bu iddialara cevap vererek, “Ben değişmedim” ifadesini kullandı.

   

  Analistler ise seçimlerin ardından genişletilmiş vergi kesintileri konusuna Cumhuriyetçilerle uzlaşma sağlayabilmek için Obama’nın siyasi duruşunu değiştirdiği görüşünde. Dahası, Obama 2008 başkanlık seçimlerinde rakibi olan John McCain dâhil olmak üzere, siyasi rakiplerini dinlemek konusunda daha istekli olduğunu belirtti.

   

  Bunlara rağmen, Fox News’e röportaj veren Obama, politik anlayışında bir farklılık olmadığını vurguladı. Obama, kendisine gelirlerin özgür bir şekilde yeniden dağıtılmasına olan bağlılığı sorulduğunda, “Vergileri artırmadım, son iki yılda vergi oranlarını düşürdüm” dedi.

   

  Obama, geçtiğimiz yıl kabul edilen ancak kısa bir süre önce Florida bölge mahkemesi tarafından anayasaya aykırı bulunan sağlık reformunun gerekli olduğunu savundu.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı