Gündem Haberleri

  Obama operasyonun detaylarını açıkladı

  Hürriyet Planet
  02.05.2011 - 07:12 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğünü ve cesedinin de ellerinde olduğunu açıkladı.

  Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, son zamanlarda gerçekleştirilen istihbarat çalışmaları sonucunda Usame bin Ladin'in bulunduğu noktanın belirlendiğini ve kendisinin talimatıyla gerçekleştirilen bir kara operasyonu sonucu Pakistan'da ölü olarak ele geçirildiğini açıkladı.

   

   OBAMA LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI /WEB TV      

   

  Bin Ladin'in öldürülmesi konusunda, "Adalet yerini buldu" ifadesini kullanan Obama, El Kaide liderinin cesedinin ABD'li yetkililerin elinde olduğunu belirtti. Düzenlenen operasyonda hiçbir ABD'linin ölmediğine ve sivil kayıpların yaşanmadığına dikkat çeken Obama, "ABD, El Kaide lideri ve binlerce erkek, kadın ve çocuğun ölümünden sorumlu bir terörist olan Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü bir operasyon yürüttü” dedi. 

   

  OBAMA'NIN TARİHİ AÇIKLAMASINDAN KARELER

   

  İSTİHBARAT BİRKAÇ AY ÖNCE GELDİ

  Birkaç ay önce ellerinde Ladin'le ilgili bir istihbarat geçtiğimiz belirten Obama, geçtiğimiz hafta da operasyon talimatını verdiğini açıkladı. Az sayıda Amerikan özel timinin gerçekleştirdiği operasyonda ABD askerlerinin zarar görmediğini kaydeden Obama, şu ifadeleri kullandı:

   

  “11 Eylül’ü yapanları adalete teslim edeceğimiz konusunda kararlıydık. Çok hızlı bir şekilde 11 Eylül’ü yapanların Usame bin Ladin’in öncülüğünde olduğunu anladık ve mücadelemize başladık. Geçtiğimiz 10 yıl içinde Afganistan’da başarılı operasyonlar yaptık ve 11 Eylül komplosunun parçası olan birçok militanı yok ettik. Göreve geldikten sonra CIA Direktörü Leon Panetta’ya El Kaide ağının yok edilmesi ve Usame bin Ladin’in bulunması talimatını verdim. Geçtiğimiz Ağustos ayında, istihbarat görevlilerimizin yoğun çalışmalarının ardından, bizi bin Ladin'e ulaştırabilecek önemli bir ipucu aldım. Bu ipucunun izini sürmek aylar aldı. Geçen hafta, artık harekete geçmek için elimizde yeterli bilgi olduğuna inandım ve harekete geçme talimatı verdim.”

   

  “Hem Amerika’da hem de bütün dünyada dikkatli olmalıyız. Bir kere daha söylüyorum. Bizim sorunumuz İslam’la değil. Başkan Bush’un 11 Eylül'ün hemen ardından dediği gibi, bizim mücadelemiz İslam’a karşı değil, teröre karşı. Bin Ladin İslami bir lider değil, Müslümanları öldüren bir toplu katliamcı.”

   

  Obama, konuşmasını ''Dostlarımıza müttefiklerimize teşekkür ediyoruz'' diyerek bitirdi.

   

  Çok sayıda ABD vatandaşı haberi Beyaz Saray önünde coşkuyla kutlamaya başladı.

  ABD'LİLER ÇILDIRDI: BEYAZ SARAY VE TIMES MEYDANI'NDA KUTLAMA YAPILIYOR / FOTO GALERİ

  ZERDARİ'Yİ ARADI

  Obama, bu gece Pakistan Cumhurbaşkanı Ali Asıf Zerdari'yi aradığını, bin Ladin hakkındaki ipucuna ulaşılmasında Pakistan ile terörle mücadele işbirliğinin katkı sağladığını söyledi.

   

  ABD Başkanı Obama, ABD'nin Amerikan vatandaşlarının savunulmasında gereken her şeyi yapacağını da vurguladı.

   

  ESKİ BAŞKAN BUSH: ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞARI

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı