Gündem Haberleri

  Obama’nın konuşmasında övgü ve ceza yan yana

  Associated Press
  19.05.2011 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Arap dünyasındaki ayaklanmalara ilk kez kapsamlı bir yanıt verecek olan ABD Başkanı Barack Obama’nın konuşmasında övgü dolu sözlerle ağır eleştiriler bir arada olacak. Başkan'ın bugün TSİ 18:30'da konuşması bekleniyor.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı kendi halkına saldırdığı için hedef tahtasına oturtacak olan Obama, aynı zamanda demokrasiyi destekleyen uluslara yardım sözünü de yineleyecek. Obama konuşmasında ayrıca ABD’nin Ortadoğu'daki değişim hareketlerine destek verip vermediği konusundaki şüpheleri ortadan kaldırmış olacak.

   

  Obama’nın bugünkü Ortadoğu konuşmasında Esad hakkındaki yeni yaptırımları savunması bekleniyor. Başkan’ın konuşmasında ayrıca özgürlük protestolarına model olan Mısır ve Tunus’a yeni yardım sözü vereceği ifade ediliyor.

   

  Genel olarak bakıldığında, Obama’nın konuşmasının yeni olan kısmını büyük oranda ekonomik teklifleri oluşturacak. Bunun dışında Obama geriye dönük bir konuşma yapacak ve son aldı ayda Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmeleri değerlendirecek. Başkan’ın konuşmasının temelinde ABD’nin bu ülkelere ekonomilerini geliştirip gençlere istihdam sağlamakta yardım etmesi gerektiği böylece demokrasinin güçlenip gelişebileceği fikri olacak.

   

  MISIR'A BORÇ KIYAĞI

  Başkan’ın Mısır’da hükümetin elini rahatlatmak için yaklaşık 1 milyar dolarlık borcu silmesi bekleniyor. Dahası Obama Mısır ve Tunus’a kredi verilmesi, ticari destek sağlanması gibi konularda atılacak adımları da dile getirecek.

   

  Başkan Obama’nın konuşmasını bugün TSİ 18:30’da yapması bekleniyor ancak Beyaz Saray’dan üst düzey bazı yetkililer adlarının açıklanmaması kaydıyla konuşma öncesi bazı detayları basın mensuplarıyla paylaştı.

   

  İSRAİL-FİLİSTİN ÇAĞRISI

  Obama’nın aynı zamanda ABD’nin İsrail-Filistin barış süreciyle ilgili tavrını da yeniden belirlenmesi bekleniyor. Obama her iki tarafı da bir barış anlaşması üzerinde anlaşmayarak karşı karşıya oldukları riskleri artırdıkları yönünde uyaracak.

   

  Genel olarak bakıldığında, Obama Amerikalıları bölgedeki ülkelerin kaderinin, ekonomik sıkıntı döneminde harcanan paraya değer olduğuna ikna etmeye çalışacak. Başkan’ın dünyanın diğer yerlerindeki dinleyicilerine mesajı ise ABD’nin insan hakları arayışını desteklediği yönünde olacak.

   

  ÜÇ BAŞLIKTA TOPLANACAK

  Obama’nın konuşmasının kabaca üç bölümden oluşması bekleniyor: Bölgedeki siyasi değişimin ülke ülke değerlendirilmesi, ekonomik yardım paketi ve bölgede daha fazla güvenlik sağlanması için baskı yapılması. Bütün bunlar Usame bin Ladin sonrası gelecek bağlamına oturtulacak.

   

  Obama’nın önerdiği ekonomik yardımın amacı diğer halkları da demokrasiye yöneltmek. Bu yaklaşımın üç unsuru bulunuyor:

   

  -       Mısır’ın yaklaşık 1 milyar dolarlık borcunun silinmesi. Böylece ülkenin kasasındaki para Mısır ekonomisinin öncelikli sektörlerinin canlandırılmasına harcanabilecek. Özellikle gençler için istihdam ve girişimcilik desteklenecek.

  -       Denizaşırı Özel Yatırım Holding üzerinden Mısır’a 1 milyar dolara yakın kredi verilecek.

  -       ABD’nin Mısır ve Kuzey Afrika’da yeni ticari ortaklıklar geliştireceğinin sözü verilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı