Gündem Haberleri

  Obama: Mübarek'in verdiği karar yeterli değil

  New York Times
  03.02.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

  Mısır arihinin en uzun süre görevde kalan Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in, bir sonraki seçimlerde adaylığını koymayacağını açıklaması, başkent Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda toplanan on binler için yeterli olmadı. Mübarek’in açıklamasından saatler sonra, ABD Başkanı Barack Obama, Mübarek’in verdiği imtiyazın yeterli olmadığını belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor                        

       

  Obama, Mübarek’in “anlamlı, barışçıl bir sistemli dönüşümü en kısa zamanda başlatması gerektiğini” ifade etti. 

   

  Mübarek’in kararını Mısır halkına açıklamasından kısa bir süre önce, onunla 30 dakikalık bir telefon görüşmesi yapan Obama, yapılması gereken dönüşüm hakkında ısrarcı bir tavır ortaya koydu.

   

  Ordunun desteğini kaybeden ve ABD’nin bir kez daha başkanlık için adaylığını koymaması için baskı yaptığı Mübarek, 10 dakikalık konuşmasında bir sonraki seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

   

  Mübarek, Eylül ayında yapılacak başkanlık seçimine kadar koltuğunda kalacağını ve Mısır’ı hiçbir zaman terk etmeyeceğini belirtti.

   

  Mübarek televizyondan yayınlanan konuşmasında, “Şu an sizinle konuşan Hüsnü Mübarek, Mısır’a ve halkına hizmet ettiği yıllarda elde ettiği başarılardan dolayı kendisiyle gurur duyuyor… Burası benim ülkem. Burası yaşamış olduğum, bağımsızlığı ve çıkarları için savaştığım ve korudum toprak ve bu topraklar üzerinde öleceğim” dedi.

   

  Müslüman Kardeşler örgütünün lideri Muhammed El Beltagi, “Mübarek’in başkanlığı bırakıp gücünü devretmesinden başka yapacak bir şeyi yok” ifadesini kullandı.

   

  YANGINA KÖRÜKLE GİTTİLER

  Konuşmasında, protestocuları kaos ortamını ve politik güçleri besleyerek “yangına körükle gitmekle” suçlayan Mübarek, görevindeki son aylarını iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesi için elinden geleni yaparak geçireceğini belirtti.

   

  ABD’li yetkililer ise Mübarek’in sekiz ay boyunca görevini sürdüreceğini açıklamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadı. Ancak Obama, “Mısır’ın liderini belirlemek hiçbir ülkenin vazifesi değil” diyerek Mübarek’in hemen görevini terk etmesi yönünde bir mesaj vermedi.

   

  Obama, protestoculara karşı güç kullanmayı reddeden Mısır ordusunu “profesyonellik ve vatanseverlik” açısından överken, protestocuları da barış yanlısı eylemleri sebebiyle tebrik etti.

   

  Mübarek’in koltuğunu daha erken terk etmesini uman Obama, beklediği olmasa da “ileride zor günler olduğu” uyarısında bulundu. Obama böylece, önceden ifade ettiği dönüşüm sürecinin uzun ve zorlu geçeceğini beklediğinin sinyalini verdi.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER HABERLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı