Gündem Haberleri

  Obama ile Medvedev yeni anlaşma arifesinde

  Associated Press
  18.11.2009 - 00:20 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama’nın, ABD ve Rusya’nın nükleer silahları azaltmaya yönelik alternatif anlaşma imzalayacağını açıklaması Asya-Pasifik liderleri zirvesinin olumlu sonuçlandığını gösterdi.

  Associated Press’te Charles Hutzler imzasıyla yayınlanan haber analizde, Asya Pasifik Ekonomik Birliği (APEC) zirvesinde ABD'nin, Obama’nın dünyayı nükleer silahlardan arındırma yönündeki kararlılığının bir parçası olarak Rusya ile silah kontrolü konusunda ilerleme kaydettiği belirtildi.                        

   

  Haber analizde bunun yanı sıra gelecek ay Kopenhag’da toplanacak 192 ülkenin dünyada küresel ısınmaya neden olan sera gazı salınımlarını azaltacak küresel iklim değişikliği anlaşmasının imzalanmayacağının netleştiğine de dikkat çekildi.                            

                                                    

  ABD Başkanının Singapur’daki ikinci gününün sonunda, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ni oluşturan 10 Güney Asya ülkesinin liderleriyle de bir araya geldiğine de değinilen analizde, Obama'nın Myanmar Başkanının da dahil olduğu toplantıya katılan ilk ABD Başkanı olduğuna işaret edildi.

   

  YENİ SİLAHSIZLAŞMA ANLAŞMASI                                   

  Asya Pasifik ülkeleri zirvesinde dikkat çeken diğer bir gelişme ise Obama ve Rusya devlet başkanı Dimitri Medvedev’in buluşması oldu. İki lider, 5 Aralık’ta geçerliliğini yitirecek olan eski anlaşmanın yerine konacak yeni nükleer silah anlaşmasının görüşmelerinde olumlu bir ilerlemenin yaşandığını açıkladı.

   

  Rus mevkidaşıyla yakın bir görüntü çizen Obama, ikilinin 1991 Stratejik Silahların Azaltma Anlaşması’nın yerine koyacaklarına anlaşma için geçen birkaç ayda inanılmaz bir gelişme kaydettiğini dile getirerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Aciliyet duygusu ile sıkı bir şekilde çalışırsak, bu anlaşmayı sonlandırabiliriz.” Obama konuşmasının devamında teknik sorunların halen devam etmekte olduğuna dikkat çekti.

                              

  Medvedev ise görüşmecilerin anlaşma belgesini Aralık ayının sonuna kadar bitirmiş olmalarını umduğunu dile getirdi.

   

  Nisan ayında ABD eski Başkanı George W. Bush ile Sovyet lideri Michael Gorbaçov arasında imzalanan eski anlaşmanın yerine geçecek ve anlaşma sınırlarını genişletecek yeni bir nükleer silah azaltma akdi geliştirmeye karar veren Obama ve Medvedev, Haziran ayında Moskova’da bir araya geldikleri toplantıda her ülkedeki nükleer silah sayısını yedi yıl içinde 1.500 ile 1.670 arasında bir rakama indirme konusunda anlaşmıştı.

   

  ABD’li yetkililer, iki ülkenin yeni anlaşmanın geniş şeması üzerinde hem fikir olduğunu ve anlaşmanın Obama’nın Nobel Ödülünü almak için Aralık başında Avrupa’ya yapacağı ziyarette imzalanabileceğini dile getirdi.Obama’nın bu ziyaretinde Kopenhag’daki iklim zirvesine katılıp katılmayacağı ise net değil.

   

  İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMI

  Obama Cuma günü Çin’e geçtiği Asya gezisinde, aynı zamanda İran’ın nükleer programı üzerine devam eden baskının üzerine de gitti. Medvedev ile birlikte bir açıklama yapan Obama “Artık zaman daralıyor. Ne yazık ki İran şimdiye kadar anlaşmaya evet diyemedi gibi görünüyor” dedi.

   

  Medvedev ise, “İleri gitmeye hazırız ve ABD ve Rusya’nın ortak çalışmasının olumlu sonuçlar doğurmasını bekliyorum. Başarısız olmamız durumunda önümüzdeki diğer seçenekleri değerlendireceğiz” yorumunu yaptı.

   

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi İngiltere, ABD, Fransa, Rusya ve Çin, Almanya ile birlikte ülkedeki zenginleştirilmiş uranyumun tıbbi tedaviler için kullanılan eski bir reaktörde yakıt olarak kullanılması için Rusya’ya gönderileceği bir anlaşmayla İran’ın nükleer programına dahil oldu.

   

  ABD ve müttefikleri İran’ın nükleer programını yapmakta olduğu bir atom bombasını gizlemek için kullandığına inanırken, Tahran ise sadece elektrik üretmek için nükleer reaktörler inşa ettiğini dile getiriyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı