GeriGündem Obama ile dalga geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama ile dalga geçti

Obama ile dalga geçti
refid:21565786 ilişkili resim dosyası

Ekvador’un, İngiltere'nin başkenti Londra'daki büyükelçiliğine sığınan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, buradan, Birleşmiş Milletler 67. Genel Kurulu toplantısına video bağlantısıyla katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, kendisinin ve Wikileaks için çalışanların "ABD hükümeti tarafından maruz bırakıldığı haksız zulme" değinen Assange, ABD Başkanı Barack Obama’yı hedef aldı.

Assange'ın, Obama'nın ifade özgürlüğü anlayışına yönelik sözleri ABD gündemine bomba gibi düştü. ABD gazeteleri, Assange'ın sözlerini, "Başkan Obama ile dalga geçti" şeklinde yorumladı.

ASSANGE, OBAMA İLE BÖYLE DALGA GEÇTİ / WEB TV

Obama'yı Arap Baharı'nı kendi siyasi çıkarları için kullanmakla suçlayan Assange, Obama’nın Ortadoğu’da ifade özgürlüğünden yana tavır takınırken kendi ülkesinde bunu uygulamadığını belirtti ve bunun en iyi örneğinin kendi başına gelenler olduğunu söyledi.

Konuşmasında, "Obama’nın ifade özgürlüğünü suç saymak için en çok çaba gösteren ABD Başkanı" olduğunu ifade eden Assange’ın video yoluyla konuştuğu BM toplantısına Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino da katıldı.

Assange, Arap dünyasındaki ayaklanmalara kısmen Wikileaks'in bölge ülkelerinin despot liderleriyle ilgili açıklamalarının ilham verdiğini de ileri sürdü.

İngiltere'nin iki kadına tecavüzle suçlandığı ve İsveç'e iade edilmesine karar verdiği Assange, 19 Haziran'da Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nden sığınma talebinde bulunmuş, Ekvador da bu talebi kabul etmişti.

Bunun üzerine İngiltere, Assange'in, Ekvador Büyükelçiliği'nden dışarı adım atar atmaz tutuklanacağını açıklamıştı.

İngiltere'de yaklaşık 1.5 yıl ev hapsinde tutulan Assange'ın avukatları, ülkedeki yasal süreçte müvekkillerinin, İsveç'e iade edilirse adil yargılanamayacağını ve ABD'ye gönderilebileceğini savunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle