Gündem Haberleri

  Obama gitmeden altın 5 bin doları görecek

  CNBC
  06.12.2009 - 17:18 | Son Güncelleme:

  Uzmanlar, altının fiyatlarının rekor üstüne rekor kırdığı bu dönemde, değerli madenin Barack Obama'nın Beyaz Saray'daki görev süresi bitmeden 5 bin dolar seviyesine çıkacağı tahmininde bulundu.

  ABD merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Euro Pacific Capital'in başkanı Peter Schiff CNBC'ye yaptığı açıklamada, "Şimdiye kadar piyasaya çıkan para ve bundan sonra gerek ABD Merkez Bankası ve gerekse de dünyadaki diğer merkez bankaları tarafından yaratılacak kaynağa bakıldığında, altının şu andaki 1.200 dolarlık fiyatı pahalı değil" dedi.                  

   

  Schiff bu nedenle ileride ortaya çıkabilecek enflasyon baskısının altın fiyatlarını 5 bin dolar seviyesine çıkarabileceğini söyleyerek, yatırımcıların şimdiden stok yapması gerektiğine dikkat çekti.

   

  Schiff, altının 5 bin dolar seviyesine bu yıl ya da önümüzdeki sene içerisinde çıkmayacağını ancak bu seviyenin önünde sonunda belki de ABD Başkanı Barack Obama'nın görev süresi dolmadan görüleceğini belirtti.

   

  2008 yılının Kasım ayında göreve gelen Obama'nın görev süresi yine 2012 yılının Kasım ayında sona erecek.

   

  ALTIN PARA GİBİ KULLANILACAK

  Schiff, altın miktarının talebi karşılamaya yetecek miktarda olmadığını da söylerken artan talebin altının bir nevi para olarak görülmesinden kaynaklandığına işaret etti.

   

  Schiff, merkez bankalarının sıfır faiz politikasıyla para birimlerinin çekiciliğini azaltmasın da altın talebini artıracağını ve insanların işlemlerini altın ile yapma noktasına kadar gidebileceğini söyledi.

   

  Altın fiyatları, dolarda devam eden zayıf trend dolayısıyla yatırım fonların pozisyonlarını uzatması ve daha çok merkez bankasının altın talep etmesi nedeniyle ralliye başlamış ve kritik 1.200 dolar seviyesini geçmişti.

   

  ENFLASYONLA BİRLİKTE 1,800 DOLAR

  Finans hizmetleri kurumu Millennium Futures’un altın işlemleri konusunda uzman olan danışmanı Lou Grasso da CNBC'ye yaptığı değerlendirmede altının yükseleceği görüşünü savundu ancak bu trendin 2010'un sonunda geriye geleceğini uyarısını da yaptı.

   

  Grasso, yatırımcıların enflasyon beklentisiyle altın aldığını ancak henüz bu enflasyonun ortaya çıkmadığını da hatırlatarak şöyle dedi: "Enflasonun kafasını kaldırmasıyla ilk hızlı artışın 1,500 dolar ile 1.800 dolar seviyesine doğru olacağını görebilirsiniz ancak bu seviyeden sonra fiyatlarda düşüş görülecek."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı