GeriGündem Obama 'değişim'i hız kazandırmak istiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama 'değişim'i hız kazandırmak istiyor

Obama 'değişim'i hız kazandırmak istiyor
refid:13615521 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, dün Kongre’de yaptığı konuşmada, ekonomik sorunlara yoğunlaşırken, bir türlü bekleneni veremeyen değişim vaadine yeni bir ivme kazandırmaya çalıştı.

OBAMA'NIN KONUŞMASINDAN GÖRÜNTÜLER

 

Wall Street Journal’da yer alan bir haber analizde, Obama’nın göreve gelmesinden bu yana gerçekleştirdiği bu ilk “Birliğin Durumu” konuşmasında ajandasındaki öncelikleri savunduğuna ve hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçilerden bu hedeflere ulaşmada kendisine yardımcı olmasını istediğine dikkat çekildi.

 

Obama, söz verdiği değişimi getirmediğine inananların olabileceğini belirterek, “Son zamanlarda değişebileceğimiz ya da benim değişim getirebileceğime inanan ABD’lilerin sayısının azalmış olduğunu biliyorum” dedi.

 

EKONOMİYE ODAKLANDI 

Başkan, konuşmasının büyük bir bölümünde terörizm ve savaştan çok ülke ekonomisine odaklandı.

 

Geçtiğimiz yıl kabul edilen 787 milyar dolarlık teşvik paketini savunan Obama, bu paketle 2 milyon ABD’linin işlerine devam etmelerinin sağlandığına ve bu yıl 1.5 milyon kişi için de yeni iş imkanları yaratıldığına dikkat çekti.   

 

Obama, KOBİ’lerin işe alımlarını, fabrika ve ekipman yatırımlarını artırmaları için vergi indirimleri yapılması konusundaki söylemini yinelerken, Wall Street’li bankaları kurtarmak için ayrılan paranın 30 milyar dolarını yerel bankalar arayıcılığıyla KOBİ’lere aktarma gibi bir planı olduğunu da belirtti.

 

Kendisine ABD’nin ihracatını önümüzdeki beş yıl içinde iki katına çıkarma gibi bir hedef belirleyen Başkan, Güney Kore, Kolombiya ve Panama ile serbest ticaret anlaşmaları imzalanması yönündeki ısrarını sonlandırdı. 

 

Obama konuşmasında Kongre’yi ülkenin rekor yüksekliklere çıkan bütçe açığını azaltmak için bir plan oluşturmaya davet etti.   

 

Haber analizde, Obama’nın konuşmasının iş dünyasında farklı tepkiler doğurduğuna dikkat çekildi. Bazı liderler Başkan’ın KOBİ’ler konusundaki açıklamalarına sevinirken, bazıları teşvik planlarının yeni iş imkânları yaratmaya yetmeyeceğini söylüyor.

 

SAĞLIK REFORMUNU ÖNE ÇIKARMADI 

Beyaz Saray, konuşmada Obama’nın sağlık reformundan bir zafer olarak bahsetmesini bekliyordu ancak Başkan seslenişin son bölümüne kadar yasa tasarısına yönelik tek bir kelime bile etmedi.  

 

Demokratlara verilen desteğin düşmesinde kendisinin de suçlu olduğunu kabul eden Obama, Senato’da Massachusetts koltuğuna Cumhuriyetçi bir adayın getirilmesine rağmen, belirlediği hedeflerden geri adıma atmayacağını dile getirdi.

 

Başkan, enerji konusunda önemli düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti ancak kendisinin de desteklediği piyasa temelli karbon ücretlendirmesi programından bahsetmedi. Buna rağmen ABD’nin doğa yanlısı enerji sektöründe iş yaratma konusunda dünya lideri olması gerektiğini belirtti

 

Konuşmasının sonuda, dış politikada El Kaide tehlikesine dikkat çekti ve ABD Kongre’sinin dünyanın geri kalanını Kuzey Kore ve İran’a karşı uygulanan yaptırımları artırmak için çalıştığına dikkat çekti.

 

HER YANDAN TEPKİ

Haber analizde Obama’nın Birliğin Durumu konuşmasının, Başkan’ın göreve geldiği ilk gün yaptığı konuşma kadar destek görmediğine dikkat çekilirken, Obama’nın ilk günlerde Demokratlar tarafından kurtarıcı kahraman olarak görüldüğü belirtildi.

 

Ancak Obama o tarihten önemli önceliklerini gerçekleştirmede başarılı olamadı. Bu yüzden de hem parlamentoda her iki tarafın eleştiri oklarına maruz kalıyor.

 

Haber analizde görüşü yer verilen Cumhuriyetçi Ohio temsilcisi ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri John Boehner, “ABD’li Başkan Obama’nın her şeyi bir gecede değiştirmesini bekliyordu ancak onun yerine kendilerini işsiz bırakan ekonomi politikalarıyla karşı karşıya kaldılar” diye konuştu.

 

Öte yandan Demokratlar da eleştiri konusunda Cumhuriyetçilerden geri kalmıyor. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin Demokrat Başkanı Ike Skelton, başkanın sağlık reformu çabalarına gönderme yaparak, “Beyaz Saray bir yerde yolunu kaybetti” dedi.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle