Gündem Haberleri

  Obama’dan telekulak

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  07.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de 11 Eylül saldırıları sonrası halkın telefonlarını dinleyen eski Başkan George W. Bush büyük tepki çekmişti, ancak halefi Barack Obama’nın da milyonlarca kişinin telefon kayıtlarını topladığı ortaya çıktı.

  İNGİLİZ Guardian gazetesinin özel haberine göre Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA), nisan ayında mahkemenin gizli kararıyla ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Verizon’un on milyonlarca kullanıcısının telefon kayıtlarını ele geçirdi. Guardian’da yayınlanan ve 19 Temmuz’a kadar geçerli olan dört sayfalık mahkeme kararı, 15 Nisan’da Boston saldırılarından iki hafta sonra alındı.

  BUSH’U ELEŞTİRDİ, KENDİ YAPTI

  Ülkede 1978’de kabul edilen Yabancı İstihbarat Yasası uyarınca yönetim yurtdışı bağlantılı suçları araştırmak için mahkemeden dinleme izni isteyebiliyor. Yabancı İstihbarat İzleme Mahkemesi de, 11 Eylül sonrası uygulanan tartışmalı Vatanseverlik Yasası’na dayanarak bir telefon operatörüne arama kayıtlarını elektronik dinlemelerden sorumlu NSA’ya vermesini emretme hakkına sahip. Ancak birçok defa Bush Yönetimi’ni güvenliği sağlama gerekçesiyle kişisel hakları ihlal emekle eleştiren Obama’nın şimdi kendi başkanlığında tüm ülkeyi izlemesi büyük tartışma yarattı.

  ŞİRKETLER SUSKUN

  Reuters’a konuşan yönetimden üst düzey bir yetkili, telekulağı kabul etti ve kararı savundu. Alınan kararın sadece telefon arama dökümlerini içerdiğini, konuşmaların içeriğinin ya da telefon numaralarını kullananların kimliklerinin karar kapsamında bulunmadığını vurgulayan yetkili, “Böyle bir bilgi, ABD’yi terörist tehditlerden korumak için kritik bir araç. Terörle mücadele ekibinin bildiği ya da şüphelendiği teröristlerin özellikle ABD içinde yerleşik terörist faaliyetlerde bulunabilecek diğer kişilerle kurdukları temasları ortaya çıkarmalarına imkân sağlıyor” dedi.

  STK’LAR KÖPÜRDÜ

  Verizon şirketi skandalla ilgili açıklama yapmazken diğer büyük operatörler AT&T ve Sprint ise kendilerinin de böyle bir mahkeme kararının muhatabı olup olmadıklarıyla ilgili açıklama yapmadı. Sivil hak örgütleri ise mahkeme kararının ortaya çıkmasının ardından ayaklandı. Örgütler, bunun Bush Yönetimi’nin Amerikalıların konuşmalarını mahkeme kararı olmadan dinlemesinden beri ülkede yaşanan en büyük hak ihlali olduğunu belirtiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı