GeriGündem Obama’dan beyin projesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama’dan beyin projesi

Obama’dan beyin projesi
refid:22954043 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Obama, dün Beyaz Saray’da başkanlık döneminin en büyük bilim projesini açıkladı. Kennedy’nin tarihe damga vuran uzay programını açıkladığı 1962 Houston konuşmasıyla kıyaslanan toplantıda, Obama dünyaya beynin haritasını çıkarmak için Amerikan Hükümeti’nin kapsamlı bir proje başlattığını duyurdu. Projenin adı da BRAIN (beyin).

BAŞKOMUTAN olarak değil “başbilimci” olarak çıktı kürsüye ABD Başkanı Barack Obama. Ve salonu dolduran bilim insanları, gazeteciler arasında tarihi açıklamasına başladı: “Ekonomimizin güçlü yanı fikirlerdir. Hayal kuran bir ulusuz biz, risk üstlenicileriz. Kimsenin görmediğini gören insanlarız. İnovasyonu da herkesten daha iyi beceririz. Bu, ekonomimizi daha güçlü kılar. İşte bir sonraki büyük Amerikan projesi: BRAIN (beyin) Girişimi.”

Obama’nın, Şubat ayındaki Birliğin Durumu konuşmasında haber verdiği büyük bilim projesi, büyük oranda bunun Amerikan ekonomisine uzun vadede sağlayacağı katkı düşünülerek hazırlandı. O konuşmada, Obama’nın söylediği “Genom Projesi’ne yatırdığımız her 1 doların karşılığında 140 dolar getiri sağladık” sözleri ise projenin temelini oluşturdu. Hem araştırma-geliştirmenin ekonomiye sağladığı katkının bir kanıtı olarak hem de Amerikan Hükümeti’nin Genom Projesi’nden sonra en az onun kadar ses getirecek kapsamlı bir bilim projesine başlaması için. Obama’nın dünkü konuşmasında bunun en belirgin olduğu kısım ise “Bir sonraki istihdam yaratıcı keşfin Çin’de ya da Hindistan’da ya da Almanya’da olmasını istemiyorum. Burada, ABD’de olmasını istiyorum” sözleriydi.

100 MİLYON DOLAR
Beyinde trilyonlarca ağ yaratan 100 milyar nöronun nasıl çalıştığını anlamak, böylece parkinsondan epilepsiye, Alzheimer’dan beyin yaralanmalarına onlarca hastalığa çare bulacak araştırma için Amerikan Hükümeti ilk etapta 100 milyon dolarlık bir fon ayırdı. Bu, milyar dolarlık Genom Projesi’nin bütçesine kıyasla belki mütevazı görünebilir ama Amerikan ekonomisinin içinden geçtiği zor dönem dikkate alındığında hatırı sayılır bir miktar.

Türkçe beyin anlamına gelen, projenin adı “BRAIN”, İleri İnovatif Nöroteknolojiyle Beyin Araştırmaları’nın (Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies) kısaltması. BRAIN Girişimi olarak geçen programın amacı ise beyinle ilgili hastalıkların tedavisine yardımcı olmak. Yöntem, ileri teknolojinin yardımıyla önce beynin detaylı bir bilimsel resmini çekmek. Düşüncelerin oluşma hızını, beyin hücrelerinin birbirleriyle etkileşimini araştırmak. Şimdiye kadar bu tür araştırmalarda hiç devreye sokulmamış nanotekonolojik yöntemlerle hafıza, beynin işleyişi, bilginin oluşması, davranışların altında yatan kompleks ilişkileri anlamaya çalışmak. Kamu ve özel sektörün birlikte yürüteceği projenin yönetimini ise Rockefeller Üniversitesi’nden Dr. Cornelia Bargmann ve Stanford Üniversitesi’nden Dr. William Newsome üstlenecek.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle