Gündem Haberleri

  Obama, BM’yi niye aceleye getirdi

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  27.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan siyasetinin en ünlü aforizması: “Ohio giderse ülke de gider.”

  Eyalet bazında kazananın hepsini aldığı Amerikan başkanlık seçiminde katı Demokrat ve katı Cumhuriyetçi yerler dışında sallanan eyalet denilen her iki partiye de kayabilecek bölgelerden en kritiği Ohio, yeniden kampanyaların merkezi haline geldi. Ve 6 Kasım başkanlık seçimine 40 gün kala, Başkan Obama, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu programını 1.5 güne sıkıştırıp dün sabah soluğu Ohio’da aldı. Obama Ohio’da çalışırken, bir gece önce otobüsünü Ohio’ya çeken Cumhuriyetçi Mitt Romney de yine iki günlük bir kampanya için Ohio’daydı.

  Quinnipiac Üniversitesi’nin bir anket ise üç kritik sallanan eyalet Ohio, Florida ve Pensilvanya’da Obama’nın uzun süredir ilk defa Romney’ye karşı yarışı çok rahat götürdüğünü gösterdi. Geçen hafta gizlice çekilen, Amerikan halkının görece yoksul yüzde 47’sini umursamadığını söylediği konuşmanın medyaya sızmasının ardından zor bir hafta geçiren Romney, Ohio’da Obama’nın 10 puan gerisine düşmüş durumda.

  Umudu münazaralar

  Yorumculara göre, Romney’nin aşağıya giden gidişi çevirebilmek için önündeki tek umut Ekim’de başlayacak münazaralar. İki lider, ekim boyunca üç münazarada kozlarını paylaşacak. Araştırmalara göre Amerikan seçmeni üzerinde çok etkili olan münazaraların ilki 3 Ekim’de Denver’da yapılacak. 16 Ekim’de New York’ta hem iç hem dış politika konuşacaklar. En son, 22 Ekim’de Florida’da ise sadece dış politikayı ele alacaklar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı