GeriGündem Obama başkanlığını nasıl sıfırlayacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama başkanlığını nasıl sıfırlayacak?

Obama başkanlığını nasıl sıfırlayacak?
refid:13580726-spot ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama görevde geçirdiği bir yılın ardından kritik bir dönüm noktasına geldi. Obama’nın başkanlığını sıfırlaması gerekiyor ve Çarşamba günkü ulusa sesleniş konuşması da bu sürecin başlangıcı olacak.

Geçtiğimiz hafta yapılan Massachusetts senato seçimlerini Scott Brown’un kazanması Demokrat Parti’yi şoke eden bir darbe oldu. ABD’nin en liberal eyaletlerinden birinin Senato’daki sandalyesine Edward Kennedy’den sonra Cumhuriyetçi bir adayı oturduğuna hâlâ pek çok kişi inanamıyor.

 

Financial Times gazetesi köşe yazarı Clive Crook, birkaç hafta önce kimsenin hayal bile edemeyeceği bu durumun Obama için bir uyarı olması gerektiğini dile getirdi. Hiçbir şey olmamış gibi davranmanın büyük bir hata olacağını ancak aşırı tepki göstermenin de yanlış olduğunu söyleyen Crook, Başkan’ın yapabileceği en büyük hatanın karakterine aykırı bir biçimde popülist politikaları savunmaya başlamak olduğunu ifade etti

 

Crook, “Obama’nın yapacağı bir diğer hata da başkanlık hedeflerini bir kenara bırakarak sırf oturmuş olmak için Beyaz Saray’da oturmaktır” dedi.

 

Obama’nın başkanlığı gücünü henüz kaybetmedi. Ara seçimlerin yapılmasına daha 10 ay var ve bu arada pek çok şey olabilir. Eğer ekonomi yeniden rayına girerse seçmenler Demokrat Parti’ye geri dönecektir. Obama yeniden ayağa kalkabilir ancak hata yaptığı noktayı anladığını halka göstermesi gerekiyor. Crook'a göre, Obama şimdilik bu yönde bir işaret vermiş değil.

 

SUÇLU BUSH MU? DAHA NELER!

Obama kendisini Beyaz Saray’a taşıyan şeyin Brown’u da senatörlüğe taşıdığını belirtiyor: kızgınlık ve öfke. Ancak Başkan’a göre bu öfke geçtiğimiz yıl ya da son iki yılda yaşananlardan değil son sekiz yılda yaşananlardan kaynaklanıyor. Bir başka deyişle Obama Brown’un başarısının suçunu George W. Bush’un üzerine atıyor. Crook bu durumun gülünç olduğunu dahası Obama’nın değişime ihtiyacı olmadığına işaret ettiğini belirtti.

 

Obama, Massachusetts seçimleri için Bush’u suçlasa da politikalarında değişikliğe gitti. Crook, daha popülist ekonomi politikaları savunmaya başlayan Obama’nın bu kararını eleştirdi. Yazar, Başkan’ın bankacılık sektörünün düzenlenmesi teklifini de gündemden ilgisiz bulduğunu belirtti ancak asıl konu teklifin içeriği değil tonu.

 

Obama’nın bugüne kadar yaptığı açıklamalarının tonunda hep bir tutarlılık vardı. Ancak Başkan bir anda bankaları ateşli bir dille eleştirmeye, kavga hazırlıkları yapmaya ve selefi Bush’un “gelsinler görelim” şeklindeki maço tavrını benimsemeye başladı. Crook, “ABD’liler bankalara karşı öfkeli olabilir ancak Demokratların beklenenden daha muhafazakar olduğu ortaya çıkan bu ülkede solcu popülizm uzun vadede kaybedecek bir stratejidir” dedi.

 

"KULLANIRSIN YA DA KAYBEDERSİN"

Daha kötüsü, bu halkın oy verdiği Obama değil. Anketler ise çoğunluğun Başkan’ı hala sevimli, heyecan ve ilham verici olarak gördüğünü, nüfusun neredeyse yüzde 60’ının Obama’nın liderlik yeteneklerini takdir ettiğini gösteriyor. Ancak seçmenler Obama’nın başkanlık performansının düşük olduğunu düşünüyor. Crook da Obama’nın elinde hala bol bol siyasi sermaye olduğunu ancak 2010’da seçmenlerden “Kullanırsın ya da kaybedersin” baskısı geleceğini belirtti.

 

Obama, seçmenlere Washington’ın işleyişinde değişiklik yapacağının sözünü vermişti. ABD’de çoğunluk Senato’nun vatandaşların çıkarlarından çok iktidar partisinin çıkarlarına hizmet ettiğinden şikayet ediyordu. Obama bu sıkıntıyı çözeceğini vaat etmiş, seçmeni de ikna etmişti.

 

Yüzergezer oy sahibi seçmenler tarafsızlığı, sadece daha merkezi politikalara odaklandığı için değil aynı zamanda ateşli konuşmaları faydacılıkla dengelediği için de tercih ediyor. Obama bu tercihin canlı örneği olarak görülüyordu. Politikalarının detaylarını açıklamasa da her iki tarafın da sesini duyacağı bekleniyordu.

 

OBAMA'NIN HATASI PELOSI VE REID

Crook, Obama’nın liderliği Temsilciler Meclisi’nde Nancy Pelosi’ye, Senato’da da Harry Reid’e bırakarak Cumhuriyetçileri dışlama politikasını uygulamaya koymuş olduğuna dikkat çekti. Bu durumun en büyük örneği de sağlık reformu yasa tasarısı. Tasarının tartışıldığı süreçte Obama kenara çekilip Demokratlar hangi karara varırsa varsın, yasayı imzalayacağı mesajını verdi.

 

Yazar yine de ne sağlık reformu ne de Obama yönetimi için henüz çok geç olmadığını ancak Başkan’ın Demokratların Kongre’deki aracısı değil bütün ABD’lilerin başkanı olduğu gerçeğini anlaması gerektiğini ifade etti.

 

“Obama liderlik yapmaya başlamalı” diyen Crook, Başkan’ın soldan özür dilemeyi bırakması, sağdan ve merkezden kendisine destek aramaya başlaması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Elbette Cumhuriyetçiler kazandıkları zaferle Obama’yı püskürtmeye çalışacaktır ancak Başkan çabalarında ısrarcı olursa, kazanabilir. Aksi takdirde Kasım’da Demokrat Parti, 2012’de de Obama kötü sonuçlarla karşılaşabilir.”

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle