Gündem Haberleri

  O soykırımsa 30 bin sehit ne

  Şehriban OĞHAN / ANKARA
  23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün "1980 askeri darbesi hem Kürt halkı için hem de bütün Türkiye için siyasi, sosyal ve kültürel soykırıma neden oldu.

  PKK bu ortamda doğdu" sözleri Meclis’te tepkiyle karşılandı. AKP kanadından "O soykırımsa, 30 bin şehide ne diyeceğiz" sesleri yükseldi. Tek farklı görüş, soykırım sözünün metafor olduğunu savunan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras’tan geldi. İşte tepkiler:

  Abdülkadir Aksu (Eski İçişleri Bakanı, AKP-Diyarbakır): Acayip bir laf. Ne yapacaklarını şaşırmışlar. Seçime giriliyor. Strateji değişikliği ondan kaynaklanıyor.

  Abdurrahman Kurt (TBMM İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, AKP-Diyarbakır): Soykırım kavramının orayla örtüşmediğini hepimiz biliyoruz. Yapılan baskılar misliyle akis doğurmuştur, şiddeti meşrulaştıracak bir zemin yaratmıştır. O vahşetler bugün bizim başımıza şiddet ve terörü bela etmiştir. O gün ekilenler bugün biçilmek zorunda kalıyor ama bunun adı soykırım değil.

  Mustafa Ataş (AKP): Ona soykırım dersek, 30 bin şehidi, 30 yılda PKK’nın yaptığı katliamı nereye koyacağız ve bunun adına ne diyeceğiz.

  Mehmet Ocaktan (AKP): 12 Eylül darbesi tüm toplumda derin yaralar açmış, siyasi zemini işlemez hale getirmiştir. Her kesimde acılar yaşandı ama bunu soykırım diye göstermek tehlikeli bir yaklaşımdır.

  Kemal Anadol (CHP Grup Başkanvekili): O dönem zaman zaman insan hakkı ihlali olduğu gerçek, ancak münferit insan hakkı ihlalleri soykırım anlamına gelmez. Soykırım bir ırkın tamamiyle imhası anlamı taşıyor. Oysa ailesinde Kürt olmayan Türk veya ailesinde Türk olmayan Kürt yok.

  Ahmet Ersin (CHP): Türk-Kürt çatışması yaratmaya çalışan çevreler var. Demokratik mücadele verdiğini söyleyenlerin söz ve eylemlerine dikkat etmesi lazım. Soykırım yapıldığını söylemek Türkiye’ye büyük haksızlık.

  Tunca Toskay (MHP): Bu PKK’nın söylemi. Biz PKK’yı da terör örgütü kabul ediyoruz. O dönem yaşananlara soykırım demek mümkün değil. Türkiye’nin düşmanları Türkiye’yi genelde soykırımla itham etme cihetine gidiyorlar. Onlar da bu politikayı izliyor.

  Ufuk Uras (ÖDP): PKK’nın 1980 sonrası Diyarbakır cezaevindeki vahşet politikasının ürünü olduğu ima ediliyor. BM’nin tarif ettiği soykırım anlamında değil, metafor olarak kullanılıyor. Geniş kitlelerde beklenti yorgunluğu oluştu. Meclisi işlevsel kılmaktan başka yol yok. Ama herkes gerginlik politikası izliyor. Ötekileştirme ve dışlama politikası var.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı