GeriGündem O site mercek altına alındı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O site mercek altına alındı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerin “www.metacafe.com” adresli internet sitesinde yayınlandığı tespit edilmiş ve bu şirketin Kanada Toronto’da bulunan Tucows Inc’e ait olduğu bilgisi Türk basınında yer almıştı.

Şirket, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasına yardımcı olacağını açıkladı. Meta Café Halkla ilişkiler sözcüsü Suzi Owens, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, konuyla ilgili henüz bir bilgisi olmadığını, ancak olayı araştırdıklarını söyledi.

2.5 milyon ziyaretçi

Merkezi ABD’nin San Francisco eyaletinde bulunan ve 2003 yılında Benchmark Capital isimli bir şirket tarafından 4 milyon dolarlık bir yatırımla yayın hayatına başlayan Metacafe, YouTube benzeri bir video paylaşım sitesi. Metacafe, dünya genelinde günlük ortalama 2.5 milyonluk bir ziyaretçi rakamına sahipken, Türkiye’den bu siteye girenlerin sayısı ise 200 bin civarında.

Sitenin domain’i (alan adı) Toronto merkezli bir domain şirketinden alınırken, şirketin hosting (sunucu) hizmetini de merkezi ABD’de bulunan Rackspace firması sağlıyor. Şirketin Japonya ve Tel Aviv’de de şubeleri bulunuyor.

Hizmet sağlayıcı

Uzmanlar, şirketin bir “hizmet sağlayıcı” olarak yalnızca video paylaşmak için kullanılan bir platform olduğunu vurguluyorlar. Dünyanın dört bir yanında bulunan kullanıcılar tarafından siteye yüklenen videolar şirket tarafından önceden denetlenmiyor. Şikayet olması halinde kaldırılabiliyorlar. Şirketten bilgi almaksızın, hangi videonun hangi ülkeden yüklendiğini tespit etmek imkansız.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle