Gündem Haberleri

  O okul yeniden yükselecek

  Hürriyet Haber
  27.10.2011 - 11:53 | Son Güncelleme:

  Van'ı vuran 7.2 büyüklüğündeki depremde sadece tek bir okul çöktü. Adı Gedikbulak İlköğretim Okulu... Hurriyet.com.tr olarak o okulun hikayesini araştırdığımızda inanılmaz umut hikayelerine rastladık. Ama depremle birlikte umutlar da yok oldu. Hurriyet.com.tr'nin Türkiye'ye duyurduğu haber üzerine İzmir Ticaret Odası (İTO) harekete geçti. İTO, o okulu yaptıracağını açıkladı.

  İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Van'da meydana gelen 7.2 şiddetindeki deprem felaketinde bölgede tamamen yıkılan tek okul olan Van Gedikbulak İlköğretim Okulu'nu “Kardeşlik projesi” olarak yeniden inşa edeceklerini söyledi. Demirtaş, okulun yapımı için 1 milyon TL kaynak ayırdıklarını ve gerekirse bu miktarı arttırabileceklerini belirtirken, 11 derslikli ilköğretim okulunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yaparsanız 24 derslikli yapmanız gerekir” demesi üzerine de 24 derslikli olarak yaptıracaklarını açıkladı.

   

  GEDİKBULAK İLKÖĞRETİM OKULU BU HALE GELDİ / Foto Galeri

   

  İzmir Ticaret Odası’nın dün akşam gerçekleştirilen Ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Van’daki deprem felaketinin tüm Türkiye’de olduğu gibi tüm İTO üyelerini de derin bir üzüntüye boğduğunu söyledi. Hemen Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu’nu arayarak neye ihtiyaç duyduklarını sorduğunu belirten Demirtaş, “İlk etapta 1000 adet battaniye gönderdik. Van Oda Başkanımız da herşeyin olduğunu önemli olanın kalıcı yardımların olduğunu söyledi. Gerçekten şu anda tüm halkımız acil ihtiyaçları göndermek için büyük çaba harcıyor” dedi.

   

  Acil ihtiyaçların karşılanmasının ardından kalıcı yardımların, yıkılan binaların yeniden inşaasının daha önemli hale geleceğine dikkat çeken Demirtaş, özellikle eğitimdeki aksamaların üzerine gittiklerini ve Van Milli Eğitim Müdürlüğü ile temasa geçtiklerini söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğünün deprem felaketinde 234 okulun hasar gördüğü Van'da tamamen yıkılan tek okul olan merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Gedikbulak İlköğretim Okulu olduğunu bildirdiğini ifade eden Demirtaş, bu okulu yeniden inşaa etmek istediklerini söyledi.

   

  BAŞBAKAN 24 DERSLİK İSTEDİ

   

  /images/100/0x0/55ea9654f018fbb8f889b480Okulun 11 derslikli olduğunu ve deprem öncesinde 785 öğrencisi olduğunu belirten Demirtaş, “Gedikbulak aynı zamanda özel bir okul. Öğretmenlerinin adeta birer işçi gibi çalışıp kendi elleriyle boyadıkları, tamiratlarını yaptıkları, adeta oya gibi işledikleri bir okul. Öğretmenlerin büyük çabasıyla kız öğrenci sayısının deprem öncesinde 3 katına çıktığı bir okul Gedikbulak İlköğretim Okulu. Taşımalı eğitim ile 14 köyden öğrenciler geliyordu. Biz bu okulu yeniden inşaa etmek istiyoruz ki başarılı eğitimine devam etsinler, öğrencileri ve öğretmenleri okuluna kavuşabilsin. Gedikbulak İlköğretim okulu depremden önce örnek bir okuldu, yenisi yapıldığında da yine örnek bir okul olacak” diye konuştu.

   

  Bu projeyi oluşturmalarının ardından hemen çalışmalara başladıklarını, Van Valisi Münir Karaloğlu ile görüştüklerini ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

  “Bize ön protokol gönderildi. Çok kısa süre içerisinde, bu önümüzdeki Cumartesi de olabilir, Van’a giderek okulun yapımı için Milli Eğitim ve Valilik ile protokol imzalayacağız. Bu isteğimizi İzmir’de Sayın Başbakanımıza da aktardım. Başbakanımız da okulun 11 derslikli olduğunu öğrenince, “Yaparsanız 24 derslikli yapmanız lazım” dedi. Biz de artık 24 derslikli olarak, sosyal alanları, içindeki tüm teşrifatıyla birlikte yapacağız. 1 milyon lira kaynak ayıracağız, gerekirse de bu miktarı arttırabiliriz”

   

  KARDEŞLİK PROJESİ

   

  Van’da yaşanan depremin Türk halkındaki dayanışma duygusunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken Demirtaş, “İzmir Türkiye’nin en batı, Van ise en doğusunda. Ama deprem ve yaşanan acılar yine doğu ile batıyı birleştirdi, kardeşliğimizi gösterdi. Biz de bir Kardeşlik Projesi olarak İzmir’den Van’a giderek depremde yıkılan bu okulu yaptırıp, doğu ile batının kardeşliğine vurgu yapmak, bu dayanışmayı daha da güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı