Gündem Haberleri

  O katiller de Rakka'da

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  06.06.2017 - 23:54 | Son Güncelleme:

  Türkiye, terör örgütü DEAŞ’ın komuta merkezinin bulunduğu Rakka’ya yönelik operasyonu yakından izliyor. Diyarbakır, Suruç ve Ankara’daki saldırıların emrini veren İlhami Balı ve Mustafa Dokumacı Rakka’da DEAŞ saflarında yer alıyor.

  ABD’nin ağır silahlar vererek desteklediği ve terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin de bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), Rakka’ya yönelik operasyonu sürerken, Türkiye de gelişmeleri yakından takip ediyor.

  O katiller de Rakkada
  ‘En çok aranan teröristler’ listesinin ‘kırmızı kategorisi’nde olan ve başına 3 milyon lira ödül konulan terör örgütü DEAŞ’ın ‘Türkiye şeyhi’ İlhami Balı da Rakka’da bulunuyor. Balı, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen DEAŞ’lıların lojistik faaliyetlerini koordine eden kişi olarak istihbaratın takibine takılmıştı. Balı, iki yıl önce terör örgütünün Rakka’daki komuta merkezine kaydırılmıştı.

  Balı’nın adı Türkiye’de yürütülen soruşturmalarda da geçti. İddianamelere göre Balı’nın talimat verdiği ve finanse ettiği saldırılar şöyle: Diyarbakır HDP mitingine bomba, Suruç’taki canlı bomba saldırısı, Ankara Garı’nda 2 canlı bomba saldırısı, Türkiye-Suriye sınırında bir Türk askerinin şehit edilmesi ve bir askerin kaçırılması.

  HÜCRE KURMUŞTU
  Adı Suruç katliamı sonrası gündeme gelen ‘Dokumacılar’ grubunun elebaşı Mustafa Dokumacı’nın da Rakka’da bulunduğu belirtildi. Dokumacı en çok aranan teröristler listesinin ‘kırmızı kategorisi’nde yer alıyor. Dokumacı, Adıyaman’da kurduğu hücre ile DEAŞ’a eleman kazandırmış, örgütlediği kişilere silah ve bomba eğitimi vermişti.

  300 SİLAHLI TÜRK DEAŞ SAFINDA
  TÜRK istihbarat birimlerinin, Rakka ile ilgili hazırlayıp devletin ilgili kurumlarıyla da paylaştığı raporda ise DEAŞ’ın silahlı gücünün Türkler’in de içinde bulunduğu yabancılardan oluştuğu kaydedildi. DEAŞ’ın silahlı unsurları arasında 300’e yakın Türk vatandaşının bulunduğu, bu kişilerden 50’sinin ailesini de yanında götürdüğü kaydedilen raporda, Fırat Kalkanı operasyonuyla Cerablus, Azez ve El Bab’dan kaçan örgüt mensuplarının da Rakka’ya geçtiği kaydedildi.

  O katiller de Rakkada


  TÜRKİYE’YE SIZMA OLABİLİR
  Örgüt içinde ‘emir’ ve ‘şeyh’ pozisyonunda Türk vatandaşının da bulunduğu belirtilerek, “Olası operasyonda sözkonusu örgüt mensuplarının başka bölge ve ülkelere kaçabileceği, Türkiye’ye de sızma yapabilecekleri, silah ve bomba eğitimi alan ve eylem potansiyeli bulunan bu kişilerin Türkiye’ye ve Türk güvenlik güçlerine yönelik eylem yapabilecekleri” vurgulandı. Sınırda ek güvenlik önlemlerinin alınması uyarısı yapıldı.

  YENİ GÖÇ DALGASI UYARISI
  Raporda, ‘Rakka’da nüfusun yoğun bir bölümünün Araplar’dan oluştuğu, operasyonun ardından bölgenin Kürt unsurlarının eline geçmesiyle bu kişilerin evlerini ve bölgelerini terk edebilecekleri, bunun da yeni bir göç dalgası anlamına geldiği’ de kaydedildi.

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı