GeriGündem O heykeller belediye başkanını kızdırdı: Hocamızı küçültmeyelim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O heykeller belediye başkanını kızdırdı: Hocamızı küçültmeyelim

O heykeller belediye başkanını kızdırdı: Hocamızı küçültmeyelim

Son günlerde estetikten uzak görüntüleriyle alay konusu olan Nasreddin Hoca heykelleri belediye başkanını da isyan ettirdi.

Konya’nın Akşehir ilçesindeki Konya-Afyonkarahisar yolundaki iki tesise dikilen heykeller, sosyal medyada gündeme gelmesiyle bir kez daha eleştiri konusu oldu.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, heykellerin, hocayı tam olarak ‘yansıtmadığını’ dile getirerek konuyu tesislerin işletme sahipleriyle görüşeceğini söyledi.

Akkaya, Nasreddin Hoca heykellerinin her yere dikilmesini doğru bulmadığını anlatarak, “Bugünlerde medyada, Nasreddin Hoca heykeliyle ilgili konu var. D-300 karayolundaki tesislerde bulunan heykellerin, Nasreddin Hoca’ya benzemediği, tam temsil etmediği şeklinde. Bizler de heykellerin Nasreddin Hoca’yı tam yansıtmadığını düşünüyoruz, ilgili firma sahibi uyaracağız” diye konuştu. 

Başkan Akkaya, şöyle devam etti:

“Hocamızın mesajları evrenselleşmiş, ulasal değil, uluslararası boyutta yankı bulmuş, Avrupa, Kanada, Çin, Japonya, Türki cumhuriyetlerinde evrensel kimlik haline gelen, filozof olan, İslam alemi olan hocamızı, küçültmemek, onun bu kimliğine halel getirmemek için biraz daha dikkatle olmamız gerekiyor. Heykellerini yaparken ve gerekse temsili Nasreddin Hoca ile çeşitli şenliklere, etkinliklere her yere götürürsek, hocamızı küçültürüz. Ben Nasreddin Hoca torunlarına hizmet eden bir başkan olarak, Nasreddin Hoca’nın torunu olarak ricam; hocamızı küçültmeyelim, hocamızı her yere, temsili Nasreddin Hoca ile her yere götürmeyelim. Hocamızın mesajlarının anlam bulduğu o İslam niteliği yanlış giden toplumdaki olayları düzelmek adına, hocamız mizahı bir sanat olarak, eğitim metodu olarak kullanmış, aslı olan hocamızın gülümsetirken, düşündürmesi, yanlışlıkları düzeltmesi, olaylara duyarlı kalmasıdır. Dolayısıyla bu tür heykelin her ticarethaneye, her yere dikilmesini doğru bulmuyorum. Akşehir’e gelen misafirlerimiz Gülmece Parkı’nda görecektir, fıkralarımızı canlandıran heykellerimiz var. Orada hocamızın fiziki kimliği, o alimliği, filozofluğuna, kadılığına, halel getirmeyecek şekilde o fıkra canlandırması yapılmıştır. Örnek alınması gerekiyorsa burada görülebilir.”

‘BENİM İSMİME DE ZARAR VERİYOR’

Öte yandan, Nasreddin Hoca heykelini yaptığı iddia edilen mimar Atıf Zengin ise “Tesisin mimarı benim ancak tesisin önünde bulunan o ucubeyi kim yaptı bilmiyorum. Benden fiyat istediler sonra pahalı bulup bana yaptırmadılar. Nasreddin Hoca’dan başka her şeye benzeyen o figür benim ismime de zarar veriyor” diye konuştu.

Habertürk'ün haberine göre, işletmeci Mehmet Ceylan ise bugüne kadar Nasreddin Hoca heykeliyle ilgili olumsuz bir tepki ya da şikâyet almadıklarını söyledi. İşletmenin 6’ncı kiracısı olduğunu, “Heykeli biz yaptırmadık ama bu konuyla ilgili üzerimize düşen bir görev olursa yapmaya hazırız” dedi. Akşehir İlçesi çıkışındaki heykele tepki gösteren işkadını Saime Uzer, “Bu ne olduğu belli olmayan şeyin kaldırılmasını istiyoruz” diye konuştu.


 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle