Gündem Haberleri

  O fotoğrafın üzerinden 20 yıl geçti

  Hürriyet Planet
  11.07.2012 - 11:20 | Son Güncelleme:

  İnternete yüklenen ilk fotoğrafın ‘Les Horribles Cernettes’(Müthiş Cernliler) isimli bir müzikal komedi grubuna ait olduğu iddia ediliyor. Grup önümüzdeki günlerde bu fotoğrafın çekilmesinin 20'nci yıldönümü şerefine jübile konserini verecek.

  Tarihi fotoğrafın kahramanları, şu an İsviçre'nin Cenevre kentinde dünyanın en önemli deneylerinden birinin gerçekleştirildiği CERN laboratuvarında çalışan bilim insanları arasında yer alıyor.

  CERN yönetimi tarafından organize edilen Hardronic Müzik Festivali'nin kulisinde, 18 Temmuz 1992'de çekilen fotoğrafı internete yükleyen kişiyse, World Wide Web'in (www) mucidi Tim Berners-Lee.

  İnternete yüklenen ilk fotoğrafın fizikçilere ait olması çok da şaşırtıcı değil çünkü interneti ilk çıktığı dönemlerde en çok kullanan kişilerin fizik alanında çalışan bilim insanları olduğu düşünülüyor.

  Fotoğrafı çeken yazılım uzmanı Silvano de Gennaro, "Tarihi bir olay gerçekleştiğinde, siz de onun bir parçası olduğunuzu o an anlamıyorsunuz" diyor. Gennaro da fotoğrafı çekilen grup üyeleri gibi CERN'de çalışıyor.

  Angela Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Neilsen ve Lynn Veronneau'dan oluşan "Les Horribles Cernettes" grubu, fotoğrafın çekilmesinin 20'nci yıldönümü şerefine 14 Temmuz'da son konserini verecek.

  O fotoğrafın üzerinden 20 yıl geçti

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı