Gündem Haberleri

  O da 'Türkiye modeli' dedi

  Hürriyet Haber
  08.02.2011 - 12:27 | Son Güncelleme:

  Washington Post yazarı Jennifer Rubin, Mısır'da Mübarek sonrası dönem için 'Türkiye modeli'ne geçiş tartışmalarını değerlendirirken, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon'un da Herzliya Konferansı'nda yaptığı konuşmada aynı görüşleri dile getirdiğini belirtti. İşte Rubin'in yorumundan satır başları:

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  İsrail’in Mısır’da huzursuzluk yaşanmasıyla ilgili korkuları mantıksız değil. 30 yıl boyunca Tel Aviv Mısır saldırısı korkusu olmadan yaşadı. Ancak bugün İran’ın Lübnan’daki aracısının kontrolü ele geçirdiğini, Müslüman Kardeşlerin Mısır’ın kapısını çaldığını, Gazze’de de İran’ın uzantısı Hamas sorununun sürdüğünü görüyorlar.

   

  Ancak bir kayma da yaşandı. İsrailliler ABD ve Batı’da Mısır’da Hüsnü Mübarek’in görevi hemen bırakması yerine Mübarek’in ayrılışından sonra demokrasiye daha uzun vadeli geçiş için destek verildiğini düşünüyor.

   

  ABD’nin tavrının değişip değişmediğinden çok emin değilim. Ancak İsraillilerin iyimsel olmamakla birlikte gerçeği kabullendiklerini söyleyebilirim: Mübarek sonrası süreç farklı olacak. Laik demokrasinin hüküm sürdüğü ideal bir dünya ortaya çıkabilir.

   

  "DAHA AZ İDEAL FAKAT YAŞANABİLİR"

  Daha az ideal fakat yaşanabilir seçenek ise 2011 yılının Türkiye’si gibi olacaktır: daha İslamcı, daha az Batı yanlısı, ama İsrail’in yıkımına odaklanmayan, Batı’yla güçlü bağları olan bir ülke.

   

  Söz konusu üçüncü seçenek ise 1979 yılının İran’ı, devrimci İslamcı bir devlet. Bizler İran benzetmesini tamamen yetersiz bulsak da İsrail en kötüsü için endişelenerek ve bu senaryolara karşı planlar yaparak hayatta kalıyor.

   

  Gerçekten Herzliya Konferansı’nda, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon da benzer görüşleri savundu. Türkiye modelinden bahseden Ayalon, İsrail için tehdit yaratmayacak seçenekleri değerlendirdi.

   

  2011 TÜRKİYE'Sİ 2011 MISIR'INDAN İYİ

  Bu işten anlayan İsrailliler diplomasinin kişinin gerçeklikle uğraşmasını gerektirdiğini bilir. Bu açıdan bakıldığında Obama yönetimi ve İsrail hükümetinin ortak çıkarları bulunuyor. Hem ABD hem de İsrail laik ve askeri güçlerin bir kombinasyonunun Mısır’ı 2011’in Türkiye’sinden daha kötü olmayacak bir hale dönüştürmesini istiyor.

   

  Seçenekler ve Mübarek’in istikrarsızlığı değerlendirildiğinde işleyen ekonomisinin tamamladığı 2011 Türkiye’si, anti-Semitizmin hızla yükseldiği fakirlik içindeki Mısır’a kıyasla gerileme anlamına gelmeyebilir.

   

  Washington Post'ta yayımlanan "How Israel sees Egypt" başlıklı yorumdan derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı